Pełnomocniczka Rektora ds. Równości Płci

dyżur:
Rektorat, ul. Żeromskiego 5, pokój 310, środa 10.00-12.00
Email: lidia.michalska-bracha@ujk.edu.pl

Dr hab. Lidia Michalska-Bracha, prof. UJK - historyczka, profesor w Instytucie Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Zastępczyni dyrektora Szkoły Doktorskiej UJK od 1 października 2019 roku; członkini Komitetu ds. Planu Równości Płci od 2021 roku w ramach projektu: Plan równości płci w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego (w ramach projektu badawczo-innowacyjnego współfinansowanego z Programu HORYZONT 2020 – ATHENA); członkini Rady Muzeum Narodowego w Kielcach (2013-2026); ekspertka w ocenie projektów w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (2023-2025); interesariuszka zewnętrzna Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego.

W latach 2018-2021 członkini ministerialnego Zespołu doradczego w ramach programu Wsparcie dla czasopism naukowych; współpracowniczka Komisji Teorii i Historii Historiografii oraz Metodologii Historii przy Komitecie Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk (2020-2023); członkini pierwszej Rady Uczelni UJK (2019-2020); członkini Senatu UJK (2012-2020); prodziekan ds. naukowych Wydziału Humanistycznego UJK (2012-2019); członkini Komisji Historii Kobiet Komitetu Nauk Historycznych PAN (2012-2016).

Zainteresowania naukowe koncentruje na problematyce historii Polski (XIX–XX w.), historii historiografii i pamięci kulturowej oraz historii kobiet w XIX i XX w. Badania prowadziła w zagranicznych ośrodkach naukowych (Francja, Litwa, Niemcy, Rosja). Była stypendystką Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu im. dr Marii Zdziarskiej-Zaleskiej i Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie oraz Gościem Polskiej Misji Historycznej przy Uniwersytecie w Würzburgu. Wyniki badań prezentowała na ponad 70 krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych. Wypromowała pięciu doktorantów.

Wykonawczyni w projekcie naukowym: Ośrodek badań historii kobiet, pod kierunkiem prof. dr hab. M. Dajnowicz - Instytut Studiów Kobiecych - Uniwersytet w Białymstoku (program „DIALOG” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego), w ramach którego prowadzi badania na temat: Autobiograficzne narracje dziewiętnastowiecznych Polek jako źródło do historii kobiet aspekty metodologiczne i źródłoznawcze. W latach 2012-2019 uczestniczyła w pracach kilku międzynarodowych zespołów badawczych, w tym m.in. w ramach projektów Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki: Pamiętniki i listy polskich autorów z Ziem Zabranych (Litwa, Białoruś, Ukraina) w latach 1795–1918 oraz Polscy zesłańcy na Syberii Zachodniej w drugiej połowie XVIII wieku — XIX wieku w oczach Rosjan i ludności syberyjskiej, pod kierunkiem prof. dra hab. W. Cabana.

Autorka ponad 150 publikacji naukowych, w tym kilkudziesięciu z zakresu historii kobiet, m.in. wydanych ostatnio: Wspomnienia Emilii ze Szwarców Heurichowej (1819-1905) i jej córki Teodory z Heurichów Kiślańskiej (1844-1920) z czasów powstania styczniowego, Warszawa 2023 (wspólnie z E. Noińskim); „Wedle ideału Klaudynek…” Wizerunek dziewiętnastowiecznej Polki w piśmiennictwie historycznym Antoniny Machczyńskiej, „Czasopismo Naukowe Instytutu Studiów Kobiecych” 2023, nr 1 (14); Przestrzenie kobiecych wspomnień. Autobiograficzne narracje dziewiętnastowiecznych Polek jako źródło do historii kobiet – wybrane aspekty, w: Historia kobiet. Źródła, metody, kierunki badawcze, pod red. Dajnowicz, A. Miodowski, Białystok 2022; Nineteenth-century women's egodocuments in the historian's research workshop : (On the margins of the NPRH project: "Memoirs and letters of Polish authors from the Western Krai (Lithuania, Belarus, Ukraine) 1795-1918"), „Czasopismo Naukowe Instytutu Studiów Kobiecych” 2020, nr 1 (8); Wspomnienia Wandy z Wolskich Umińskiej (1841-1926), Warszawa 2020 (wspólnie z E. Noińskim).