Mistrz fotografii

Dr hab. Paweł Opaliński, prof. UJK z sześcioma statuetkami MUSE Photography Awards. To kolejna prestiżowa nagroda pracownika Instytutu Sztuk Wizualnych UJK.

W piątek, 15 marca br. międzynarodowa komisja złożona z krytyków i kuratorów sztuki oraz reprezentantów najważniejszych dziedzin branży kreatywnej przyznała coroczne nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Nagród Przemysłu Kreatywnego (IAA Awards) - honorując najbardziej wpływowe osobowości świata sztuki.

W dziedzinie fotografii spektakularny sukces odniósł prof. Paweł Opaliński. Jury nagrodziło jego prace 6 statuetkami Muse Photography Awards 2024 - złotymi w kategoriach: "Fine Art Photography - Abstract", "Long Exposure Photography", "Black & White Photography - Fine Art" i "Fine Art Photography - Landscape" oraz srebrnymi w kategoriach: "Minimalism Photography" i "Black & White Photography - Landscapes".

Misją działającego od 2012 Amerykańskiego Stowarzyszenia Nagród Przemysłu Kreatywnego (IAA Awards) jest honorowanie najbardziej wyjątkowych i innowacyjnych twórców, których prace inspirują i rzucają wyzwanie, aby zobaczyć świat w nowy i ekscytujący sposób. Nagrodami Muse Photography Awards Stowarzyszenie wyróżnia najlepszych twórców na świecie, prezentując ich wyjątkowy talent i kreatywność, które przesuwają granice tego, co jest możliwe dzięki aparatowi fotograficznemu.

W tegorocznej edycji konkursu oceniono ponad cztery tysiące nominacji z ponad 50 krajów świata, między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Japonii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szwajcarii i Francji. Do Nagród MUSE Photography Awards 2024 nominowane zostały dwa projekty Pawła Opalińskiego: "Structures of times" - z cyklu War in the 5th" oraz "Genesis".

Jury uzasadniając przyznane nagrody podkreślało nienaganność kompozycji i wyjątkowość treści przedstawionych w pracach kielczanina, uznając je za spektakularne i ikoniczne dla branży fotograficznej.

Prof. Paweł Opaliński jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, doktorat w zakresie sztuk pięknych uzyskał na Wydziale Grafiki w macierzystej uczelni, habilitację na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Mieszka i pracuje w Kielcach. Od 2018 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Instytucie Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach na stanowisku profesora. W swojej twórczości często wykorzystuje eksperyment i techniki specjalne - poszukując nowych form fotograficznej ekspresji. Szczególnym zainteresowaniem krytyków i kuratorów sztuki cieszy się jego projekt „War in the 5th dimension” - eksponowany dotąd w ponad 20 wystawach prezentujących awangardę współczesnej sztuki.

W grudniu ub. roku kuratorzy tworzący Globalny Ranking Sztuki ArtFacts sklasyfikowali twórczość kielczanina, umieszczając jego nazwisko wśród 100 najważniejszych twórców w kategoriach: "fine-art photography" oraz "abstraction-creation" - obok artystów, których dzieła uznawane są dziś za kamienie milowe świata fotografii oraz malarstwa abstrakcyjnego. W styczniu br. Paweł Opaliński uhonorowany został prestiżową nagrodą International Prize Botticelli - przyznawaną za całokształt twórczości artystom, którzy przyczynili się do rozwoju sztuki współczesnej na świecie.

opr. UCIA, pio