Tytuł Medicus Nobilis dla prof. Stanisława Głuszka

Prof. dr hab. Stanisław Głuszek, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego otrzymał prestiżowy tytuł Medicus Nobilis. Wręczono go podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie.

„Za pełną oddania pracę dla poprawy stanu zdrowia polskiego społeczeństwa oraz za 50 lat ofiarnej pracy dla podniesienia prestiżu stanu lekarskiego i dobra Polskiego Towarzystwa Lekarskiego” – to uzasadnienie przyznania prestiżowego tytułu Medicus Nobilis. Podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie ten zaszczytny tytuł otrzymał prof. dr hab. Stanisław Głuszek, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, któremu w tej wyjątkowej chwili towarzyszyła małżonka.

Tytuł przyznaje Polskie Towarzystwo Lekarskie i jest jednym z najważniejszych odznaczeń w środowisku lekarskim (laudacja poniżej). Tytuł i srebrny sygnet Polskiego Towarzystwa Lekarskiego wręczyli prof. Waldemar Kostewicz, prezes Zarządu Głównego PTL i prof. Jerzy Woy–Wojciechowski, były wieloletni prezes (w latach 1987-2015), obecnie członek Zarządu Głównego PTL.

W Sali Wielkiej Zamku Królewskiego, oprócz odznaczeń Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, wręczono także medale Gloria Medicinae. Galę uświetniły występy artystyczne. Arie operowe wykonywały lekarki: dr med. Anna Kutkowska-Kass i doc. dr hab. med. Ewelina Sielska–Badurek przy akompaniamencie dr Zofii Małas.

Honorowym patronem uroczystości była Agata Kornhauser – Duda, Małżonka Prezydenta RP.

LAUDACJA PROFESORA STANISŁAWA GŁUSZKA HONOROWANEGO TYTUŁEM MEDICUS NOBILIS ORAZ SREBRNYM SYGNETEM POLSKIEGO TOWARZYSTWA LEKARSKIEGO

Prof. Stanisław GŁUSZEK był przez blisko 20 lat prezesem oddziału PTL w Kielcach. Obecnie jest rektorem miejscowego Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego. Specjalista 1 i 2 stopnia z chirurgii ogólnej i 2 stopnia z chirurgii onkologicznej. Odbył staże m. in. w Amsterdamie, Strasburgu, Ulm oraz w Nowym Jorku i Cleveland. W 1988 r. laureat pierwszej nagrody na Kongresie Chirurgów w Mediolanie. Za wieloletnią działalność w PTL oraz za osiągnięcia w pracy zawodowej, naukowej i społecznej został uhonorowany w 2001 r. Medalem Gloria Medicinae. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, jak Lekarz Roku, Laur Świętokrzyski, czy Człowiek Roku 2014.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Jest redaktorem naczelnym, magazynu Medical Studies. Jest szczególnie zainteresowany leczeniem i odżywianiem w raku żołądka (prezentacje w Yokohamie w 2005 r., Sau Paulo w 2007, Krakowie 2009 i Seulu w 2011). Współpracuje z Instytutem Onkologii w Warszawie w grupie badań nad rakiem jelita grubego i trzustki. Jest autorem ponad 400 publikacji, głównie z zakresu chirurgii nowotworów.

Prof. Stanisław Głuszek jest przykładem dobrego łączenia sztuki medycznej z pracą społeczną.