Spotkanie z funkcjonariuszami Służby Więziennej

Kariera w Służbie Więziennej? Dlaczego nie! Podczas zorganizowanego przez Akademickie Biuro Karier UJK spotkania z funkcjonariuszami pełniącymi służbę w Areszcie Śledczym, studenci dowiedzieli się jak wygląda ich praca, i jakim wyzwaniom muszą na co dzień stawiać czoła.

Prowadzący spotkanie kpt. Piotr Wiktor, por. Marcjanna Pakuła, ppor. Agnieszka Włodarska-Majcherczyk, st. kpr. Mariola Kożuchowska oraz kpr. Piotr Kowal przeprowadzili warsztaty pod nazwą „Praca z trudnym klientem w Służbie Więziennej”. Jako wprowadzenie do tematu posłużyło omówienie rodzajów i przyczyn agresji. Przedstawiono również zasady kontaktu z osobą zachowującą się agresywnie, takie jak aktywne słuchanie, modelowanie emocji, podejmowanie prób ustalenia formy porozumienia czy brak reakcji na zaczepki i prowokacje. Funkcjonariusze rekomendowali stosowanie tzw. schodów behawioralnych, dzięki którym można doprowadzić do zmiany zachowania drugiej strony. Zachęcili studentów do odegrania ról agresywnych petentów i ich opanowanych rozmówców, przy wykorzystaniu różnych technik pozwalających na załagodzenie sytuacji.

Poruszono również temat komunikacji z klientami z osobowością dyssocjalną oraz chorującymi na zaburzenia psychiczne. Największy nacisk został jednak położony na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Kpt. Piotr Wiktor odwołał się przy tym do przepisów dotyczących obrony koniecznej oraz stanu wyższej konieczności. Podkreślał znaczenie posiadania choćby podstawowych umiejętności z zakresu samoobrony i zaprezentował studentom kilka technik bronienia się przed napastnikiem stosującym przemoc fizyczną.

Następnie funkcjonariusze omówili misję i specyfikę Służby Więziennej, a także przedstawili wymogi, jakie należy spełnić, aby móc zasilić jej szeregi. Poinformowali studentów o trwającej rekrutacji i zachęcili do brania w niej udziału.

Izabela Frankowicz

 

Nasz profil na Facebook
Tweeter
YouTube
Radio Fraszka