Warsztaty antyterrorystyczne z udziałem funkcjonariuszy ABW

„Reagowanie na zdarzenia o charakterze terrorystycznym” to tytuł wykładu, który z myślą o studentach UJK przygotowali funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wydarzenie, zorganizowane przez Akademickie Biuro Karier, odbyło się 18 kwietnia br. na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych.

Wykład spotkał się z zainteresowaniem studentów psychologii, kryminologii stosowanej, a zwłaszcza bezpieczeństwa narodowego. Uczestnicy wykładu poznali m.in. zasady postępowania podczas zamachu terrorystycznego, zasadę „4U” („uważaj – uciekaj – ukryj się – udaremnij zamach”), działania profilaktyczne, a także przekonali się, że nawet niepozorna paczka zostawiona w miejscu publicznym może nieść zagrożenie.

- Cieszę się, że mogę wystąpić na waszej uczelni, bo już w niedalekiej przyszłości to wy możecie wpływać na politykę bezpieczeństwa całego państwa. (…) Do lutego 2022 r. wszyscy wychodzili z założenia, że Polska jest „zieloną wyspą”, że problem z terroryzmem mają głównie zachodnie kraje Europy, natomiast atak Rosji na Ukrainę uświadamia, że musimy umieć reagować na sytuację zagrożenia i potrafić się bronić – mówił funkcjonariusz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Istotną częścią wykładu była prezentacja filmów ukazujących narzędzia, którymi posługują się terroryści (materiały wybuchowe, broń palna, środki chemiczne),
a także konkretne przypadki zagrożeń, z którymi zmierzyli się przedstawiciele służb państwowych (np. próba zamachu we wrocławskim autobusie w 2016 r.).

Zwieńczeniem spotkania było wypełnianie anonimowych ankiet. Uczestnicy wykładu zgodnie pisali, że antyterrorystyczna wiedza przekazana przez funkcjonariuszy ABW jest niezwykle cenna, ale mają nadzieję, że nigdy nie będą musieli wykorzystać jej w praktyce.

 

Nasz profil na Facebook
Tweeter
YouTube
Radio Fraszka