Prof. Jacek Popiel doktorem honorowym UJK

Prof. dr hab. Jacek Popiel został 21. doktorem honorowym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. W swoim wystąpieniu dużo uwagi poświęcił etosowi uniwersyteckiemu i otwartości na dialog.

Podczas uroczystości w auli Senatu UJK prof. dr hab. Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego i wybitny teatrolog otrzymał tytuł doktora honorowego naszej Uczelni.

W uroczystości wzięło udział wielu rektorów i przedstawicieli polskich uczelni wyższych, w tym liczna reprezentacja krakowskiego środowiska akademickiego. W imieniu rektorów głos zabrali: prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, rektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, przewodnicząca Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich i prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej i przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. W Kielcach pojawili też najbliżsi profesora Jacka Popiela.

Gości powitał prof. dr hab. Stanisław Głuszek, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. - Pielęgnujmy wartość autorytetów, dbajmy o nie. Nadanie tytułu doctora honoris causa ukazuje ludzi, którzy są autorytetami. Nominacja profesora Jacka Popiela nadaje sens dzisiejszej uroczystości, jej wartość i doniosłość jest wyrazem autentycznej wartości i znaczenia autorytetu – mówił prof. dr hab. Stanisław Głuszek. Laudację wygłosiła prof. dr hab. Grażyna Legutko.

W swoim wystąpieniu zatytułowanym "Nostalgiczne wspomnienie przeszłości, która kształtowała i kształtuje teraźniejszość” prof. Jacek Popiel odniósł się przede wszystkim do wydarzeń z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Dużo uwagi poświęcił etosowi uniwersyteckiemu. - Uniwersytet nauczył mnie przede wszystkim prawa do samodzielnego i niezależnego myślenia, wolności i nieulegania postawom, które byłyby niegodne tej uczelni. Dla młodego człowieka, który zamiast sugerowanych przez rodzinę studiów prawniczych czy medycznych, wybiera kierunek humanistyczny, było to niezwykłe doświadczenie. Dla mnie w czasach studenckich i na początku drogi naukowej najważniejsze było prawo do własnych wyborów, które mimo wielu barier dawało jednak szansę do zachowania własnej niezależności. Może miałem szczęście, że studiując polonistykę, mogłem chodzić na wybrane wykłady i niekiedy także ćwiczenia na kierunku filozofia, historia czy socjologia. To doświadczenie uświadomiło mi, że droga prowadząca do zrozumienia wielu aspektów dawnego i współczesnego świata wiedzie poprzez poznawanie różnych punktów widzenia. Otwarcie na różne racje, chęć zrozumienia postaw drugiej strony jest przejawem wolnościowej postawy. Kto zabrania przeciwnej stronie przedstawienia swoich racji, tak naprawdę jest przeciwnikiem prawdziwej wolności. Do dziś pamiętam emocjonalne dyskusje na te tematy. Nie przypuszczałem jednak, że po wielu latach sprawowania funkcji rektora pamięć o tamtych przemyśleniach będzie dla mnie pomocna w podejmowaniu trudnych decyzji, między innymi w obronie uniwersytetu otwartego na dialog – mówi prof. dr hab. Jacek Popiel.

Podczas uroczystości pojawiła się łza wzruszenia w oczach nowego doktora honorowego UJK podczas wykonania piosenki Haliny Wyrodek „Ta nasza młodość” z repertuaru Piwnicy Pod Baranami, tak bliskiej profesorowi.

Recenzentami w postępowaniu o nadanie tytułu doktora honoris causa byli prof. dr hab. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz prof. dr hab. Piotr Zbróg z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Prof. dr hab. Jacek Popiel jest drugim rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, który otrzymał zaszczytny tytuł doctora honoris causa naszej Uczelni. We wrześniu 2004 roku, pierwszym w historii doktorem honorowym UJK (wtedy Akademii Świętokrzyskiej), został prof. dr hab. Franciszek Ziejka, ówczesny rektor najstarszej polskiej uczelni.

SYLWETKA PROF. JACKA POPIELA.

ARTYKUŁ W MIESIĘCZNIKU UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO ALMA MATER

Po uroczystości na ręce prof. dr. hab. Stanisława Głuszka, rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego dotarł list. Jego treść poniżej. 

 

Ostatnia aktualizacja: Piotr Burda, 2023-04-14 10:27

Nasz profil na Facebook
Tweeter
YouTube
Radio Fraszka