Spotkanie z prokuratorem

- Wśród tych najtrudniejszych spraw o zabójstwo, najbardziej skomplikowane są takie zbrodnie, gdzie zostały usunięte zwłoki – opowiadał Dariusz Dryjas, Prokurator Okręgowy w Kielcach podczas spotkania na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych UJK.

Tematem jego spotkania ze studentami kryminologii naszej uczelni było bowiem „Zabójstwo bez ujawnienia zwłok – aspekty prawne, kryminalistyczne i kryminologiczne”. Dariusz Dryjas opowiadał studentom o prokuraturze i codziennej pracy prokuratora. Sam prowadził wiele trudnych spraw i dzielił się swoimi doświadczeniem z uczestnikami spotkania. Na Wydział Prawa i Nauk Społecznych przybył na zaproszenie Studenckiego Koła Naukowego Nauk Penalnych i Penitencjarystyki, którego opiekunem jest dr hab. Leszek Wieczorek, prof. UJK. – To pierwsze takie spotkanie w tym roku, będziemy zapraszać kolejnych gości. Mogliśmy wysłuchać bardzo ciekawej prelekcji, nasz gość pokazał nam praktyczną stronę pracy prokuratora. Dla wielu z nas może to być istotna wskazówka przy wyborze dalszej ścieżki kształcenia, a potem zawodu – mówi Aleksandra Krzyżyk, przewodnicząca koła naukowego.

Podczas spotkania prokurator Dariusz Dryjas przekazał wiele informacji i danych, które mogą być przydatne np. podczas pisania prac naukowych. Studenci dowiedzieli się między innymi, że w województwie świętokrzyskim rocznie jest około dwudziestu spraw o zabójstwo. W Polsce jest takich spraw zwykle jest około 500, ale w 2020 roku było ich 620. Głównie za sprawą pandemii.  – Zdaniem profesora Brunona Hołysta jest to spowodowane zamknięciem ludzi w domach i konfliktami na tle rodzinnym, co przyczyniło się do nagłych wyładowań agresji – mówił Dariusz Dryjas.  To i tak mniej niż w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy takich spraw było znacznie więcej, głównie za sprawą aktywności zorganizowanych grup przestępczych.