Kliniczne oddziały w szpitalu przy ulicy Prostej

W Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka przy ulicy Prostej w Kielcach powstaną dwie kliniki. Umowę w tej sprawie podpisano w Rektoracie Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Z ramienia uczelni podpisał ją prof. dr hab. Stanisław Głuszek, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, a szpitala dr inż. Rafał Szpak, dyrektor naczelny placówki. Klinikami staną się oddział ginekologii, położnictwa i endokrynologii ginekologicznej oraz oddział neonatologiczny.

Prof. dr hab. Stanisław Głuszek stwierdził, że powstanie klinik będzie miało zasadniczy wpływ na podwyższenie jakości i zakresu świadczeń medycznych, a także na realizację dydaktyki medycznej (studenci odbywać będą zajęcia kliniczne) i prowadzenie badań naukowych w zakresie medycyny. – W okresie pandemii w sposób szczególny zrozumieliśmy jak ważne są badania naukowe w medycynie, które przekładają się na codzienną praktykę i pomoc chorym – mówił prof. Stanisław Głuszek. Powstanie kolejnych klinik jest związane także z rosnącą liczbą studentów kierunku lekarskiego. Rektor przypomniał, że w tym roku mury uczelni opuściło pierwszych 88 absolwentów kierunku lekarskiego, a limit przyjęć na pierwszy rok zwiększono do 225 osób.

Nawiązał do tego także dr inż. Rafał Szpak, dyrektor szpitala przy ulicy Prostej.  - Dobrze się stało, że potencjał, którym dysponujemy służył będzie nie tylko do leczenia pacjentów, co nie ulegnie zmianie, ale również na potrzeby przyszłych kadr medycznych, których nam bardzo brakuje – mówił dyrektor.

Powstanie klinik podniesie też jakość leczenia. - Z mojego doświadczenia wynika, że wejście uczelni do szpitala przynosi sporo korzyści. Pojawia się wiele pytań. Studenci, którzy są bystrymi obserwatorami, pytają pracowników szpitala od salowej po kierownika oddziału: „jak pani to robi? dlaczego podjął pan właśnie taką decyzję?”. To podnosi jakość kontaktu między personelem i pacjentami – mówił prof. dr hab. Przemysław Oszukowski, konsultant wojewódzki z dziedziny ginekologii i położnictwa.

O korzyściach dla młodych lekarzy wspomniał dr Andrzej Witczak, kierownik Oddziału Położniczo – Ginekologicznego szpitala i p.o. zastępcy dyrektora do spraw lecznictwa. - Utworzenie klinik daje nam dostęp do zasobów Uniwersytetu, bibliotek, laboratoriów, wsparcia naukowców. Kilku moich asystentów chce się rozwijać naukowo i z pewnością skorzysta z tej sytuacji – mówił dr Andrzej Witczak.   

Swoje wsparcie dla nowych klinik deklarowali też przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Kielcach, któremu podlega Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka.

 

Ostatnia aktualizacja: Izabela Rzepecka, 2021-09-30 10:18

Nasz profil na Facebook
Tweeter
YouTube
Radio Fraszka