Niedziela z Księciem Jeremim Wiśniowieckim

W niedzielę, 22 sierpnia na Świętym Krzyżu odbędzie się wydarzenie „Opowieść jako żywa...” z okazji 370. rocznicy śmierci Księcia Wojewody Jeremiego Wiśniowieckiego. Będzie widowiskowo oraz naukowo, za sprawą historyków Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Wydarzenie organizuje Starostwo Powiatowe w Kielcach. Rozpocznie się o godz. 11.30 Mszą Świętą na Świętym Krzyżu. Następnie na błoniach przy klasztorze od godziny 13 do godziny 18 odbędzie się widowisko przedstawiające życie Jeremiego Wiśniowieckiego od lat młodzieńczych aż do jego śmierci. Zaprezentuje je Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. W programie są widowiskowe pokazy, między innymi musztry paradnej i bojowej, bal dworski, prezentacje tańca, gonitwy husarskie, popisy władania bronią, pokaz bitwy pod Beresteczkiem.

W części naukowej wydarzenia uczestniczy Uniwersytet Jana Kochanowskiego (program poniżej).

Zachęcamy do spędzenia wakacyjnej niedzieli na Świętym Krzyżu.

Panel popularnonaukowy Książę Jeremi Wiśniowiecki. W 370-tą rocznicę śmierci wojewody ruskiego

Data i miejsce: 22.08.2021r., godz. 14.00-15.30: Św. Krzyż Klasztor          Misjonarzy Oblatów MN

Prowadzenie Prof. dr hab. Krzysztof Bracha (Instytut Historii UJK Kielce)

●Otwarcie:

-o. dr Marian Puchała OMI, superior klasztoru Misjonarzy Oblatów MN na Św. Krzyżu

-Mirosław Gębski Starosta Powiatu Kieleckiego

Referaty:

●Prof. dr hab. Waldemar Kowalski (Instytut Historii UJK Kielce), Staropolskie funebralia i pogrzeb, którego nie było

●Prof. dr hab. Dariusz Kupisz (Instytut Historii UMCS Lublin), Działalność wojskowa Jeremiego Wiśniowieckiego w latach 1648-1651

●dr Tomasz Ossowski (Kielce), Jeremi Wiśniowiecki i problem kozacki w ukraińskich i polskich programach szkolnych od międzywojnia po współczesność

●Dyskusja

Ostatnia aktualizacja: Grzegorz Baran, 2021-08-19 15:05