Razem można więcej

3,5 tysiąca testów na obecność koronawirusa udało się wykonać dzięki współpracy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Regionalnego Centrum Naukowo – Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim.

Była o tym mowa w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego podczas konferencji online dotyczącej współpracy naukowo-badawczej oraz badawczo – wdrożeniowej między RCNT a Uniwersytetem Jana Kochanowskiego.

W Podzamczu pracuje w tej chwili czterech pracowników Collegium Medicum UJK. Koordynatorem jest Łukasz Madej, diagnosta laboratoryjny, specjalista laboratoryjnej genetyki medycznej UJK. Pracują z nim dr hab. Wioletta Adamus - Białek, dr hab. Piotr Lewitowicz i Monika Wawszczak.  

Pierwsze analizy próbek przeprowadzono już 23 marca. Dziennie wykonuje się 96 testów w ciągu pięciu godzin przez siedem dni w tygodniu. Jak poinformował dyrektor RCNT, dr Marcin Zawierucha wprowadzono dwuzmianowy tryb pracy i ilość analizowanych testów zwiększa się. – To ważne w obecnej sytuacji kiedy każda doba i godzina decyduje o zdrowiu i życiu – mówił podczas konferencji prof. dr hab. Jacek Semaniak, rektor UJK. Rektor podkreślił wzorową  współpracę. – To doskonały przykład współpracy instytucji, które w potrzebie potrafią podjąć bardzo szybkie decyzje – mówi prof. Jacek Semaniak. Zwrócił też uwagę kluczową rolę urzędu marszałkowskiego, któremu podlega centrum w Podzamczu Chęcińskim.

O jakości wykonywanych badań przekonywał prof. dr hab. Stanisław Głuszek, prorektor do spraw medycznych UJK. – Dzięki temu, że rozwinęliśmy genetykę i badania molekularne i mamy bardzo dobry zespół genetyków możemy sprawdzić „w boju” naszą działalność naukową i w trudnych chwilach działać dla społeczeństwa – mówił prof. Stanisław Głuszek.

Testy na obecność koronawirusa wykonywane są metodą RealTime PCR, zalecaną przez Światową Organizację Zdrowia. Test molekularny Real Time PCR pozwala na analizę materiału genetycznego w czasie rzeczywistym. Współpraca instytucji będzie rozszerzana na inne dziedziny związane z biologią, mikrobiologią, medycyną i genetyką.

 

Ostatnia aktualizacja: Piotr Burda, 2020-04-22 20:42

Nasz profil na Facebook
Tweeter
YouTube
Radio Fraszka