Emocje w rytmie rap

Anna Bednarczyk z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Skarżysku zwyciężyła w drugiej edycji konkursu „Voice of Rap” zorganizowanym przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego i Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Zawichoście.

Konkurs w Studenckim Klubie WSPAK był częścią Dni Jakości Kształcenia, które od wczoraj odbywają się w naszej uczelni.

Dr hab. Monika Szpringer, prof. UJK, prorektor do spraw studenckich i kształcenia podczas otwarcia konkursu przyznała, że muzyka jest bardzo dobrym sposobem na okazanie swoich emocji. – Zwłaszcza muzyka rap w której tekst pełni bardzo ważną rolę – mówi prof. Monika Szpringer. W wypadku uczestników konkursu „Voice of Rap” ma to duże znaczenie, gdyż autorami tekstów są wychowankowie młodzieżowych ośrodków wychowawczych, czyli młode osoby, które wpadły w konflikt z prawem.

„The Voice of Rap” zorganizowany został po raz drugi. Jury oceniało wartość artystyczną kilkunastu zaprezentowanych utworów. Pierwsze miejsce zdobyła Anna Bednarczyk z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Skarżysku (jedyna dziewczyna biorąca udział w konkursie), drugie Bartosz Rudomina z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Zawichoście a trzecie Mateusz Piokot z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rembowie. W konkursie wzięli udział wychowankowie ośrodków wychowawczych z województwa świętokrzyskiego i z pomorskiego Debrzna.  

Poziom artystyczny nie był jednak najważniejszym elementem tego konkursu. – To praca wychowawcza. Przygotowanie utworu, potem występ i oklaski publiczności bardzo wiele znaczą dla młodych ludzi. Czują się potrzebni i akceptowani. O to nam właśnie chodzi – mówi dr Renata Miszczuk z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, pomysłodawca imprezy.

W tekstach nastolatków pojawiało się wiele życiowych refleksji, często można było usłyszeć słowa „przepraszam” i „żałuję”. Swoim wychowankom dzielnie kibicowali wychowawcy. Pojawili się też rodzice młodych raperów.

 

Nasz profil na Facebook
Tweeter
YouTube
Radio Fraszka