II Świętokrzyskie Dyktando Akademickie

„Zżymać się”, „sczeznąć” oraz „gżegżółka” - to tylko niektóre ze słów, które pojawiły się podczas Świętokrzyskiego Dyktanda Akademickiego. W rywalizacji, zorganizowanej 14 marca przez Instytut Literaturoznawstwa i Językoznawstwa UJK, wzięło udział blisko 40 studentów.

Uczestników wydarzenia powitały prof. dr hab. Beata Wojciechowska, dziekan Wydziału Humanistycznego oraz dr hab. Marzena Marczewska prof. UJK, dyrektor Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa, które podkreśliły znaczenie i rolę poprawnej polszczyzny we współczesnym świecie. Dyktando odbyło się w ramach XXXI Tygodnia Kultury Języka w Województwie Świętokrzyskim.

- Jest to taki tydzień, w którym zastanawiamy się nad językiem. Zastanawiamy się nad tym jak piszemy, jak mówimy, jak kształtujemy ten świat, jak poprzez to, co mówimy wpływamy na innych ludzi, jak budujemy relacje z drugim człowiekiem, jak je niszczymy również słowem  - mówiła pomysłodawczyni dyktanda dr hab. Marzena Marczewska prof. UJK.

Po części oficjalnej rozpoczęła się główna część wydarzenia. Zgromadzeni w auli Wydziału Humanistycznego studenci musieli zmierzyć się z tekstem sprawdzającym ich wiedzę z zakresu ortografii i interpunkcji. Ukończone prace były wnikliwie sprawdzane przez pracowników Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa UJK.

Akademicką Mistrzynią Ortografii okazała się Natalia Barańska, studentka III roku fizjoterapii, zaś na drugim miejscu uplasowały się aequo Julia Borek oraz Magdalena Ludwinek. Laureatki otrzymały nagrody ufundowane przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego, Instytut Literaturoznawstwa i Językoznawstwa, Kieleckie Towarzystwo Naukowe, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego oraz europosła Adama Jarubasa. Pozostali uczestnicy dyktanda otrzymali pamiątkowe dyplomy.


 

 

Nasz profil na Facebook
Tweeter
YouTube
Radio Fraszka