Fundacja Court Watch Polska dąży do tego, aby każdy człowiek, przekraczając próg sądu, był spokojny, że zostanie potraktowany sprawiedliwie. Powstała z przekonania, że niskie zaufanie polskiego społeczeństwa do sądownictwa nie wynika wyłącznie z niskiej świadomości prawnej lub wad wymiaru sprawiedliwości, ale również z braku komunikacji i wzajemnego zrozumienia.
Fundacja stara się ten problem rozwiązać. Wykorzystuje do tego przede wszystkim możliwość udziału publiczności w rozprawach sądowych. Prawo do publicznego procesu umożliwia społeczeństwu nie tylko kontrolę, jak realizowany jest mandat władzy sądowniczej, ale także przekonanie się na własne oczy, że sądy rozpatrują sprawy zgodnie z prawem, bezstronnie i rzetelnie. Na tym doświadczeniu może być budowane wysokie zaufanie społeczne do wymiaru sprawiedliwości, które jest najlepszym gwarantem niezależności sądownictwa i niezawisłości sędziów w państwie demokratycznym.
Studenci prawa, psychologii, kryminologii stosowanej i innych kierunków wzięli wczoraj udział w zorganizowanym przez Akademickie Biuro Karier szkoleniu, prowadzonym przez mec. Zofię Branicką z Fundacji Court Watch Polska. Na spotkaniu dowiedzieli się, jakie warunki powinna spełnić rozprawa, aby móc uznać ją za sprawiedliwą, oraz na co zwracać uwagę, zasiadając na sali sądowej jako obserwator.