Noc Muzeów na Wydziale Sztuki UJK

Za nami jubileuszowa, 20. Edycja Europejskiej Nocy Muzeów. W gronie instytucji, które 18 maja wieczorem otworzyły drzwi przed miłośnikami sztuki znalazł się Wydział Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jednym ze zwiedzających był rektor UJK prof. Stanisław Głuszek.

W programie wydarzenia znalazły się m.in. warsztaty malarskie i rzeźbiarskie, a także błyskawiczny kurs haftu ręcznego. Pomimo późnej pory oraz konieczności rezerwacji miejsc w zajęciach wzięło udział kilkadziesiąt osób. Nad uczestnikami warsztatów czuwali pracownicy UJK, którzy udzielali wielu cennych wskazówek.

Goście Wydziału Sztuki mogli także odwiedzić pracownie, w których na co dzień kształcą się i tworzą studenci Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Duże wrażenie na uczestnikach z pewnością wywarły studenckie prace, które można podziwiać w uczelnianych galeriach.

Zwieńczeniem Nocy Muzeów był wernisaż wystawy pt. „MALUJ” autorstwa Konrada Stróżyka, którą można oglądać w Galerii SPA. Jak podkreślał kurator ekspozycji dr Wojciech Domagalski wystawa, choć niewielka, jest bogata w treści artystycznego wyrazu. Za możliwość zaprezentowania płócien oraz pomoc w rozwijaniu talentu swoim wykładowcom podziękował Konrad Stróżyk, który studiował w Instytucie Sztuk Wizualnych UJK.

Otwarcie ekspozycji poprzedził kameralny koncert „Jazz, dialogi”, podczas którego dr hab. Wojciech Lipiński i Piotr Sitkowski zaprezentowali własne kompozycje oraz aranżacje klasycznych utworów m.in. Fryderyka Chopina. Dorobek artystów przedstawiła dziekan Wydziału Sztuki dr hab. prof. UJK Katarzyna Ziołowicz. Subtelne dźwięki gitary i syntezatora, w połączeniu z otaczającymi uczestników dziełami sztuki, dały niesamowity efekt.

Kolejna Noc Muzeów dopiero za rok, ale już teraz warto uwzględnić w swoich planach wizytę na Wydziale Sztuki UJK.