Wykorzystanie nowoczesnych metod analitycznych w chemii, biotechnologii i ochronie środowiska

Szkolenie stanowi ofertę skierowaną do 8 przedsiębiorców/pracowników przedsiębiorstw, którzy posiadają siedzibę lub wyodrębnioną jednostkę organizacyjną (oddział, filię, biuro) na terenie województwa świętokrzyskiego oraz są ukierunkowani na wdrożenie innowacji w swojej firmie.

Informacje dot. rekrutacji na szkolenie pt.

„WYKORZYSTANIE  NOWOCZESNYCH  METOD  ANALITYCZNYCH  W CHEMII, BIOTECHNOLOGII I OCHRONIE  ŚRODOWISKA”

Dla kogo?

Ilość spotkań: Szkolenie obejmuje 2 spotkania po 6 godzin każde .

Zakresy  tematyczne szkolenia:

1.      Zastosowanie metod chromatograficznych i elektromigracyjnych w analizie chemicznej (wykład 1 godzina)

1.1. Chromatografia gazowa (GC)

1.1.1. Parametry retencyjne

1.1.2. Analiza jakościowa i ilościowa

1.2. Chromatografia cieczowa (HPLC)

1.2.1. Chromatografia w normalnym i odwróconym układzie

1.2.2. Sprawność i selektywność kolumn

1.3. Chromatografia jonowa (IC)

1.3.1. Kationity i anionity

1.3.2. Wymiana jonowa

1.4. Chromatografia cienkowarstwowa (TLC)

1.5. Elektroforeza kapilarna (CE)

1.5.1.  Przepływ elektroforetyczny i elektroosmotyczny

1.5.2.  Mechanizm rozdzielenia elektroforetycznego

2.     Metody przygotowania próbek do analizy chromatograficznej (wykład 1 godzina)

2.1.  Pobieranie próbek bez zatężania

2.2.  Absorpcja analitów w cieczy

2.3. Adsorpcja analitów

2.4.  Wybrane metody ekstrakcji analitów z fazy ciekłej

2.4.1. Ekstrakcja ciecz-ciecz (LLE)

2.4.2. Ekstrakcja do fazy stałej (SPE)

2.4.3. Mikroekstrakcja do fazy stacjonarnej (SPME)

2.4.4. Mikroekstrakcja do fazy upakowanej (MEPS)

2.5. Wybrane metody ekstrakcji z fazy stałej

2.5.1. Ekstrakcja gazami i rozpuszczalnikami

2.5.2. Ekstrakcja nadkrytyczna

3.     Wybrane metody przygotowania próbek do analizy chromatograficznej (konwersatorium 1 godzina)

3.1. Ekstrakcja węglowodorów aromatycznych metodą ciecz-ciecz

3.2. Ekstrakcja ftalanów z fazy ciekłej do fazy stałej

3.3. Mikroekstrakcja polichlorowanych bifenyli z fazy ciekłej

4.     Wybrane zastosowania metod chromatograficznych w analizie chemicznej (konwersatorium  3 godziny)

4.1. Zastosowanie chromatografii gazowej z detektorem płomieniowo-jonizacyjnym (GC-FID) w analizie jednopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (BTEX)

4.2. Zastosowanie chromatografii gazowej z detektorem wychwytu elektronów (GC-ECD) polichlorowanych bifenyli (PCB)

4.3. Zastosowanie chromatografii gazowej z detektorem spektrometrii mas (GC-MS) w analizie wybranych ftalanów

4.4. Zastosowanie chromatografii cieczowej z detektorem UV-VIS w analizie konserwantów w napojach (kwas benzoesowy)

4.5. Zastosowanie elektroforezy kapilarnej w analizie kationów i anionów w napojach

5.     Nowoczesne metody badań zanieczyszczenia powietrza      atmosferycznego

Wykład 2 godziny

5.1. Aktywność człowieka w środowisku i jej wpływ na zanieczyszczenie powietrza

5.2. Normy zanieczyszczeń powietrza

5.3. Metody oceny zanieczyszczenia powietrza, monitoring i biomonitoring

Konwersatorium 4 godziny

5.4. Pomiary zanieczyszczeń powietrza z wykorzystaniem analizatorów stacjonarnych - obsługa i technika pomiaru, rejestracja wyników, opracowanie danych

5.5. Pomiary zanieczyszczeń powietrza z wykorzystaniem mobilnego laboratorium  - obsługa i technika pomiaru, rejestracja wyników, opracowanie danych

5.6. Wybrane metody transplantacji  bioindykatorów - zastosowanie praktyczne

5.7. Wykorzystanie skaningowego mikroskopu elektronowego do oceny stopnia zanieczyszczenia powietrza

Forma i warunki rekrutacji:

Dokumenty rekrutacyjne można dostarczyć do Punktu Rekrutacyjnego ul. Świętokrzyska 15G (p. C228) osobiście w dni robocze w godz. 10 – 14 lub listownie. O przyjęciu na szkolenie decyduje kolejność zgłoszeń.  Informacja telefoniczna w sprawie rekrutacji 41 3497033. Rekrutacja ma charakter otwarty i zostanie zamknięta po zebraniu grupy szkoleniowej tj. 8 osób.

Kwalifikacje po ukończeniu szkolenia

Uczestnicy otrzymają zaświadczenie potwierdzające wiedzę i umiejętności nabyte podczas szkolenia.

Dokumenty do pobrania:

Załącznik 2