Badania rozpoczęte

W piątek, 18 września uczniowie ze świętokrzyskich podstawówek tłumnie zjechali do Podzamcza Chęcińskiego, gdzie odbył się festyn naukowy z okazji inauguracji projektu „Dziecko jako badacz”.

Małych gości powitał rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, profesor Jacek Semaniak, który przy okazji zdradził im, dlaczego niebo nie zawsze jest niebieskie. Później dzieci wzięły udział w warsztatach i pokazach naukowych przygotowanych przez różne instytucje: Zamek Królewski w Chęcinach, Związek Harcerstwa Polskiego Kielce-Miasto, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach, Służbę Celną w Kielcach, Europejskie Centrum Bajki z Pacanowa, Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Były między innymi pokazy walk rycerskich, spotkanie z królewną i Koziołkiem Matołkiem, a także zabawy z chustą animacyjną. Na zakończenie o „Tajemnicach życia ptaków” opowiadał doktor Janusz Wróblewski, językoznawca z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i twórca „Ptasiego azylu” w Ostrowie pod Chęcinami.

W projekcie „Dziecko jako badacz” bierze udział 230 uczniów drugich klas z 11 szkół podstawowych. To wspólne przedsięwzięcie Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim. Zajęcia adresowane są nie tylko do małych badaczy, ale i do nauczycieli, którzy będą wdrażać ideę uczenia się przez odkrywanie w codziennej pracy z dziećmi.

- Chcemy, żeby dzieci poznawały świat obserwując go, pragniemy wykorzystać ich naturalną ciekawość. Nauczyciele już robią wiele dobrych rzeczy w tym zakresie, ale chcemy popularyzować takie praktyki i przyglądać się im z perspektywy badawczej – tłumaczy Karol Bidziński z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Efektywność zajęć zostanie oceniona pod koniec projektu, który potrwa przynajmniej do wakacji.

Nasz profil na Facebook
Tweeter
YouTube
Radio Fraszka