Finał Konkursu Wiedzy Neurobiologicznej BRAIN BEE

6 kwietnia 2024 r. w Collegium Medicum UJK odbył się Finał Konkursu Wiedzy Neurobiologicznej BRAIN BEE. W zmaganiach wzięło udział blisko 30 uzdolnionych uczniów reprezentujących szkoły z całej Polski. Warto zaznaczyć, że Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach był po raz pierwszy gospodarzem tej prestiżowej imprezy.

- To jest krajowa czołówka uczniów zajmujących się szeroko pojętą neurobiologią, neuroanatomią, neurologią. Najlepsi z najlepszych uczniów szkół ponadpodstawowych. Niektóre uczelnie medyczne fundują im już indeks za sukces w tym konkursie – mówi dr hab. n. med. prof. UJK Ilona Klejbor, kierownik Zakładu Anatomii Collegium Medicum UJK.

Finał konkursu składał się z trzech etapów. Na pierwszą część złożyło się 30 pytań, które sprawdzały wiedzę ogólną. Druga odsłona polegała na rozpoznaniu struktur anatomicznych. Zwieńczeniem konkursu była zaś część ustna. Wszystkie zagadnienia dotyczyły najwspanialszego „komputera” stworzonego przez naturę - ludzkiego mózgu.

Z wymagającymi zadaniami najlepiej poradziła sobie  Joanna Urbaniak z III Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, która już wkrótce będzie reprezentować nasz kraj w światowym finale konkursu. Drugi wynik uzyskał Dominik Pondo z Publicznego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, zaś na najniższym stopniu podium stanął Olaf Mikołajczyk z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Lidzbarku Warmińskim. Laureatom oraz uczestnikom konkursu „Brain Bee” serdecznie gratulujemy!

Zwieńczeniem wydarzenia były rozmowy toczone w serdecznej atmosferze, a także wymiana doświadczeń przez uczniów, rodziców i organizatorów konkursu. Nie zabrakło także pamiątkowych zdjęć z prof. dr hab. Stanisławem Głuszkiem, rektorem UJK, który objął rywalizację swoim patronatem.

Ostatnia aktualizacja: Michał Brzoza, 2024-04-09 13:44