Inauguracja roku akademickiego na Collegium Medicum

Po trzech miesiącach wakacji studenci kierunku lekarskiego, ratownictwa, fizjoterapii, wychowania fizycznego, dietetyki, kosmetologii, pielęgnirstwa i położnictwa, wracają w mury Collegium Medicum. Od tego roku dołączają do nich również studenci nowo otwartego kierunku - farmacji. Dzisiaj odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się JM Rektor UJK prof. dr. hab. Stanisław Głuszek, Prorektor ds. Medycznych dr hab. Dorota Kozieł, prof. UJK, oraz Prorektor ds. Nauki prof. dr hab. Agnieszka Gałuszka, a także przedstawiciele kieleckich instytucji ochrony zdrowia.

Jednym z punktów wydarzenia była immatrykulacja, podczas której reprezentujący pierwszy rok studiów żacy zostali oficjalnie przyjęci w poczet studentów UJK. To właśnie do nich swoje słowa skierowała Dziekan Collegium Medicum prof. dr hab. n. med. Marianna Janion. Podkreśliła, że czas, w którym zaczynają studia jest szczególny ze względu na trwającą wojnę i wyraziła zrozumienie dla zwątpienia w znaczenie nauki w obliczu cierpienia, jakiego doświadczają ofiary tego konfliktu. W odpowiedzi na te obawy prof. dr hab. n. med. Marianna Janion zacytowała słowa Nelsona Mandeli:

„Nauka jest najpotężniejszą bronią, jakiej może użyć świat wobec terroru i kłamstwa. Tylko uzbrojeni w wykształcenie możemy walczyć o zachowanie  uniwersalnych prawd i wolności.  Piękno wykształcenia leży w tym, że jest to najbardziej skuteczne, a zarazem pokojowe narzędzie.”

Zwieńczeniem uroczystości był wykład „Nefrologia przyszłości, czy medycyna jutra?” wygłoszony przez dr. hab. n. med. Andrzeja Jaroszyńskiego. Wybitny nefrolog przedstawił zmianę tempa, w jakim dokonuje się postęp chirurgii od czasu pierwszych operacji. Szybki postęp tej dziedziny medycyny pozwala prognozować, że już wkrótce możemy być świadkami stosowania metod leczenia, które jeszcze do niedawna pozostawały w strefie science fiction.