Zachęta do poznawania historii

Dzień Otwarty Instytutu Historii UJK zorganizowany był już po raz szósty i cieszył się dużą popularnością wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych, w tym roku także podstawowych.

Myślą przewodnią Dnia Otwartego była analiza różnych typów źródeł historycznych a także praktyczne ukazanie warsztatu naukowego historyka. Tematyka wykładów wpisywała się w obchody rocznic ogłoszonych przez Sejm na 2018 rok. Najważniejszy jubileusz to 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, jubileusz 100. rocznicy przyznania Polkom praw wyborczych oraz 250. rocznica zawiązania Konfederacji Barskiej. Nie zabrakło również  tematów z innych epok, od starożytności przez średniowiecze do czasów PRL-u.

W ramach tych spotkań uczniowie uczestniczyli w multimedialnych wykładach połączonych z warsztatami obejmującymi analizę i interpretację tekstów źródłowych. Mieli także możliwość wzięcia udziału w konkursach historycznych.

Spotkania z uczniami i nauczycielami w ramach Dnia Otwartego mają na celu propagowanie historii, przybliżanie uczniom różnorodnych sposobów jej poznawania oraz pielęgnowanie bogatego dziedzictwa kulturowego regionu świętokrzyskiego.