W poszukiwaniu doskonałego brzmienia

Na emisję głosu ma wpływ całe ciało, ułożenie stóp, tułowia. To jeden z tematów Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo – Artystycznej „Chórmistrz, dyrygent, pedagog – kreator brzmienia zespołu chóralnego”, która odbywa się w Kielcach.

Konferencja rozpoczęła się w poniedziałek, 23 października w kieleckim Domu Środowisk Twórczych. Pierwszego dnia miały miejsce ciekawe wystąpienia naukowe. Wśród prelegentów byli przedstawiciele kilku uczelni z Lublina, Wrocławia, Poznania, Rzeszowa czy Białegostoku. Była mowa między innymi o połączeniu gitary i chóru w muzyce flamenco, nowoczesnych technikach i urządzeniach służących pracy nad emisją głosu czy technikach dyrygenckich.

Entuzjastycznie przyjęto wystąpienie prof. Jadwigi Gałęskiej - Tritt, wybitnego pedagoga i założycielki pierwszej w Polsce prywatnej szkoły wokalno-aktorskiej. Oprócz wskazówek dotyczących emisji głosu i roli poszczególnych części ciała w tworzeniu dźwięku, profesor Jadwiga Gałęska – Tritt wyraziła opinię na temat kondycji dzisiejszej młodzieży. – Dziś młodzi ludzie są „nieruchawi”. Ciągłe siedzenie przed komputerem i smartfonem sprawia, że ich ciało nie jest giętkie. W kręgosłupie, głównie w okolicach karku powstają  deformacje. To ich „usztywnia”, ma wpływ na zdolności wokalne -  mówiła prof. Gałęska – Tritt. Prelegentka miała okazję do ćwiczeń z kieleckimi studentami podczas warsztatów wokalnych, w których udział wzięli także uczniowie Szkoły Muzycznej w Kielcach.

Podsumowaniem konferencji jest koncert, który odbędzie się we wtorek, 24 października o godzinie 17 w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych przy ulicy Wojewódzkiej 12 w Kielcach. Wstęp wolny.

Organizatorem konferencji jest Instytut Edukacji Muzycznej Wydziału Pedagogicznego i Artystycznego UJK.

Ostatnia aktualizacja: Izabela Rzepecka, 2017-10-26 12:39