Stypendia i umowa z Ukrainą

Studenci otrzymali stypendia, a władze Uniwersytetu Jana Kochanowskiego podpisały umowę z Dniepropietrowskim Państwowym Uniwersytetem Spraw Wewnętrznych.

W pierwszym tygodniu lutego naszą uczelnię odwiedziła delegacja z Ukrainy.  Do Kielc przyjechały władze Dniepropietrowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych z rektorem uczelni dr. Witalijem Głuchowerią na czele. Towarzyszy im Lech Krzyżanowski, wiceprezes Dniepropietrowskiego Obwodowego Związku Polaków.

Ukraińska delegacja zwiedziła Uniwersytet Jana Kochanowskiego, po czym podpisano umowę o współpracy. Parafowali ją rektorzy obydwu uczelni: prof. Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i dr Witalij Głuchoweria.

Dwie godziny wcześniej podczas obrad sejmiku województwa świętokrzyskiego studenci zza naszej wschodniej granicy odebrali stypendia ufundowane przez Samorząd Województwa  Świętokrzyskiego.  Otrzymało je 23 młodych ludzi z Ukrainy, Białorusi i Mołdawii. W tej grupie aż 20 stypendystów to studenci Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.  – Dziękuję za decyzję o przyznaniu nam wsparcia materialnego. Pomoc ta jest dla nas ważnym i przełomowym symbolem. Przyczynia się bowiem do wzmocnienia naszego morale, stanowi również ważny sygnał dla naszych rodzin, których koleje losu zmusiły do życia za wschodnią granicą Polski - powiedziała Katarzyna Bondarenko, słuchaczka studiów doktoranckich Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

- Uniwersytet Jana Kochanowskiego pozwala spełniać marzenia młodzieży z Dniepropietrowska. Bardzo dziękuję za okazaną pomoc i zapewniam, że bardzo cenimy sobie współpracę z waszym regionem, miastem i uniwersytetem – mówił Lech Krzyżanowski, wiceprezes Dniepropietrowskiego Obwodowego Związku Polaków.

W tym roku akademickim studia na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego rozpoczęła grupa blisko stu studentów z Ukrainy, głównie z okolic Dniepropietrowska. W kolejnych latach ma być podobnie.