Sukces profesora

Profesor doktor habilitowany Stanisław Wiech z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach został laureatem prestiżowego programu MISTRZ Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Dzięki niemu pięciu doktorantów zaangażowanych w realizację projektu otrzyma stypendia naukowe.

Profesor doktor habilitowany Stanisław Wiech z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach został laureatem prestiżowego programu „Mistrz” Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Dzięki niemu pięciu doktorantów zaangażowanych w realizację projektu otrzyma stypendia naukowe.

Gala podsumowująca konkurs odbędzie się w środę, 28 października na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.

Celem realizowanego od 1998 roku programu „Mistrz” jest wspieranie wybitnych uczonych ze wszystkich dziedzin, łączących pracę badawczą na światowym poziomie z kształceniem młodego pokolenia badaczy. Maksymalnie trzyletnie subsydia w wysokości do 300 tys. zł mogą być przeznaczone na intensyfikację dotychczas prowadzonych prac lub podjęcie nowych kierunków badań. Każdego roku konkurs dotyczy innego obszaru nauki.

Jego 18. edycja była adresowana do przedstawicieli nauk humanistycznych i społecznych. Profesor Stanisław Wiech znalazł się w gronie siedmiu laureatów. Jak podkreśla, sama nominacja to duże wyróżnienie, ponieważ grupę naukowców nominowanych do nagrody wybiera kapituła. Projekty podlegają dwustopniowej ocenie, której dokonują recenzenci, następnie zagraniczni eksperci, którzy ustalają listę laureatów, następnie przedstawianą do zatwierdzenia Zarządowi Fundacji.

Warto zaznaczyć, że profesor Stanisław Wiech jest pierwszym pracownikiem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, który otrzymał grant w kategorii „Mistrz”. Na realizację 2,5-letniego projektu: „Walka o ziemię, dusze i narodowość. Europa Środkowo-Wschodnia pod naporem Rosji i prawosławia (1864-1914)” profesor otrzymał subsydium w wysokości 269 tysięcy złotych. Środki będą przeznaczone między innymi na kwerendy w archiwach w Rosji. Pięcioro doktorantów pracujących pod kierownictwem profesora otrzyma stypendia naukowe – czworo z nich to studenci Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Będzie to trzeci projekt badawczy w tym roku, którego kierownikiem jest profesor Stanisław Wiech. W styczniu otrzymał grant w wysokości 379 tysięcy złotych z Narodowego Centrum Nauki na realizację trzyletniego projektu „Depolonizacja ziem zabranych”, a w sierpniu zakończył projekt dotyczący Królestwa Polskiego i jego mieszkańców w świetle rosyjskich wspomnień.

Fot. Piotr Polak

Ostatnia aktualizacja: Piotr Burda, 2015-10-22 09:15