Srebrny Żuraw dla budynku Wydziału Nauk o Zdrowiu

Estetyczny i użyteczny. Nowy obiekt Wydziału Nauk o Zdrowiu znalazł się w czołówce najlepszych inwestycji budowlanych w Świętokrzyskiem w 2014 roku.

Gala plebiscytu „Złoty Żuraw” organizowanego przez „Echo Dnia”, Targi Kielce i Politechnikę Świętokrzyską odbyła się w piątek, 10 kwietnia w Hotelu Kongresowym w Kielcach. Celem konkursu było wytypowanie obiektów będących przykładem dobrej architektury. Zwycięzcy zostali wyłonieni w pięciu kategoriach. Wyboru spośród 200 kandydatur dokonali czytelnicy, internauci i specjaliści w dziedzinie architektury.

Budynek naukowo – dydaktyczny Wydziału Nauk o Zdrowiu otrzymał statuetkę „Srebrnego Żurawia” w kategorii obiekty użyteczności publicznej ustępując miejsca jedynie inwestycji Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Gmach Wydziału Nauk o Zdrowiu zrealizowała firma Anna-Bud. Obiekt został otwarty w listopadzie 2014 roku. Inwestycja została wykonana w ramach projektu MEDREH. Jej koszt to 32 miliony złotych, z czego około 85 procent pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zaś resztę wyłożyło Ministerstwo Finansów. Budynek ma 6 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, a jego najważniejszą częścią jest Zakład Anatomii Prawidłowej. W nowym budynku od października studiować będą przyszli lekarze.

Zdobyta nagroda jest potwierdzeniem tego, że nowe budynki Uniwersytetu nie tylko spełniają swoje funkcje użytkowe, ale też wizualnie komponują się z otoczeniem i wyznaczają pozytywne trendy w architekturze. Podczas ubiegłorocznej edycji plebiscytu Złoty Żuraw powędrował do Centrum Biznesu i Przedsiębiorczości, a nagrodę Srebrnego Żurawia przyznano za Kampus uniwersytecki Centrum Języków Obcych.