Noc Muzeów na Wydziale Sztuki UJK

Koncert jazzowy, warsztaty artystyczne oraz wernisaż nowej wystawy – to tylko część atrakcji, które z okazji Nocy Muzeów przygotowali pracownicy Wydziału Sztuki UJK. Wydarzenie odbędzie się 18 maja 2024 r. (sobota) w siedzibie Instytutu Sztuk Wizualnych UJK na ul. Poklasztornej 117 w Kielcach.

Noc Muzeów to jedna z najpopularniejszych inicjatyw kulturalnych w Europie, która co roku przyciąga do muzeów, galerii i centrów nauki tysiące miłośników sztuki. Tegoroczna edycja akcji będzie miała charakter jubileuszowy, ponieważ odbędzie się już po raz 20.

W ten wyjątkowy wieczór swoje drzwi przed wielbicielami plastyki i muzyki otworzy także Instytut Sztuk Wizualnych UJK. Noc Muzeów rozpocznie się o godz. 18:00, a jej zakończenie przewidziano na godz. 23:00. Udział jest bezpłatny, ale z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują wcześniejsze zapisy, które przyjmuje mgr Ewa Starz (sekretariat Instytutu Sztuk Wizualnych), pod numerem telefonu.: 41 349 66 51 oraz adresem: iep@ujk.edu.pl.

Program wydarzenia:

Warsztaty z haftu ręcznego „Nitką malowane”, godz. 18:00 – 20:00, sala 204. Prowadząca – dr Magdalena Leśniak

Podczas zaplanowanego warsztatu uczestnicy poznają technikę haftu ręcznego, pełnego i przekonają się o jego potencjale do twórczego wykorzystania. Instruktorka pokaże przykłady współczesnych dzieł tekstylnych. W kolejnym etapie uczestnicy warsztatu sami wykonają swoje dzieło w poznanej technice. Każdy uczestnik stworzy swój własny abstrakcyjny obraz, wyhaftowany muliną, cekinami lub koralikami. Na miejscu dostępne będą igły, tamborki, cekiny, koraliki. PROSIMY O ZABRANIE ZE SOBĄ MULINY I NIEWIELKICH KAWAŁKÓW MATERIAŁÓW BAWEŁNIANYCH (40x40 cm.) Liczba uczestników: grupa do 10 osób;

Warsztaty malarskie „Malarskie impresje na temat Uniwersyteckiego Ogrodu Botanicznego w Kielcach”, godz. 18:15-20:15, sala 201. Prowadzący – prof. dr hab. Małgorzata Bielecka-Kiesner oraz grupa studencka I roku I st. Studiów kierunki Sztuki Plastyczne

Warsztaty odbędą się w świetle multisensorycznych doświadczeń uczestników warsztatów lub/oraz w oparciu o materiały wizualne prezentowane przez grupę prowadzącą spotkanie. Uczestnicy: zapraszamy przedstawicieli społeczności akademickiej, gości z zewnątrz, bez ograniczeń wiekowych. Max. liczba uczestników: grupa do 15 osób.

Warsztaty „Design kinetyczny – projektowanie i wykonywanie obiektów napędzanych siłą wiatru”, godz. 18:00 – 21:00, sala 17. Prowadzący – mgr Grzegorz Sowiński

Podczas warsztatów dowiesz się o tym, że w Kielcach wieje, ale także o tym jak wykorzystać to w projektach. Zapoznasz się z procesem projektowania i produkcji przedmiotów z drewna z użyciem technologii frezowania CNC. W tym celu wspólnie zaprojektujemy i zbudujemy małe ruchome obiekty napędzane turbiną wiatrową. Max. liczba uczestników: grupa do 10 osób.

Warsztaty małej formy rzeźbiarskiej, godz. 18:00 – 23:00, sala 5. Prowadzący – dr hab. prof. UJK. Henryk Sikora. Max. Liczba uczestników: grupa do 10 osób

Koncert „Jazz, dialogi”, godz. 20:00 – 21:00, scena SPA.

Na scenie zaprezentują się Wojciech Lipiński (gitary, loopy, elektronika) oraz Piotr Sitkowski (instrumenty klawiszowe, elektronika).

Wernisaż wystawy „MALUJ” autorstwa Konrada Stróżyka, godz. 21:00, Galeria SPA. Kurator wystawy – dr Wojciech Domagalski.

Europejska Noc Muzeów w Instytucie Sztuk Wizualnych to również możliwość zwiedzania dwóch wystaw czasowych, których kuratorem jest do Maciej Zdanowicz:

• „Doświadczenie nowoczesności - między utopią a antyutopią”. Galeria 1, Galeria 2, CSW ArtLAB UJK
  • Resul Ay, „MY ISSUES”. Galeria Corner, CSW ArtLAB UJK

Ostatnia aktualizacja: Michał Brzoza, 2024-05-20 07:58