slajd
Studenckie Koło Naukowe Dialektologiczne


Studenckie Internetowe
Radio FRASZKA

Studenckie Radio Fraszka

Publikacje Wydziału

publikacja Respectus publikacja Token publikacja Almanach publikacja Między Wisłą a Pilicą publikacja Rocznik publikacja Studia Rusycystyczne publikacja Studia Filologiczne

11

Lut

2017

Promocja „Debat świętokrzyskich”

Serdecznie zapraszamy 23 lutego 2017 roku do Pałacu Biskupów Krakowskich (Kielce, ul. Zamkowa 1). Spotkanie odbędzie się w sali portretowej o godz. 17.00.

Kliknij, by powiększyć zaproszenie…

zaproszenie-debaty_1

01

Lut

2017

II Ogólnopolska konferencja studencko-doktorancka „Język jako świadectwo kultury. Język. Kultura. Społeczeństwo”

Studenckie Koło Naukowe Dialektologiczne, Wydziałowa Rada Samorządu Studentów Wydziału Humanistycznego oraz Uczelniana Rada Samorządu Studentów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zapraszają studentów i doktorantów na ogólnopolską konferencję naukową pod nazwą „Język jako świadectwo kultury. Język. Kultura. Społeczeństwo”. Odbędzie się ona 3 kwietnia 2017 roku w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Konferencja jest adresowana do młodych badaczy dziedzin humanistyki z zakresu językoznawstwa, literaturoznawstwa, kulturoznawstwa i innych dyscyplin naukowych.

Referentom proponujemy następujące pola tematyczne:

 • polskie wspólnoty komunikatywne dawniej i dziś,
 • zróżnicowanie socjalne polszczyzny dawniej i dziś,
 • przemiany języka wsi,
 • język ogólny i języki lokalne (gwary, dialekty, regiolekty) w przeszłości i obecnie,
 • różnice w mowie pokoleń i dialog pokoleń,
 • język, kultura, społeczeństwo, komunikacja w dawnych wiekach,
 • polski język codzienny końca XX i początku XXI,
 • narody, mniejszości etniczne, grupy regionalne, czyli o autostereotypach, stereotypach etnicznych i stereotypach regionalnych mieszkających w języku,
 • język w mediach masowych (np. wulgaryzacja, manipulacja),
 • polska grzeczność językowa w komunikacji językowej; grzeczność nasza i obca,
 • perswazja, propaganda, agitacja, demagogia, nowomowa i nowa nowomowa w języku polityki,
 • język młodych Polaków i Polek (tzw. młodomowa, najmłodsza polszczyzna, „wyczesana polszczyzna”), czyli między kodem ograniczonym a rozwiniętym,
 • współczesna komunikacja publiczna: przemiany habitusu (generation gaps, homo videns, różne nowe formy komunikacji w mediach),
 • język kobiet i mężczyzn, czyli płeć jako czynnik różnicujący – od gender studies do lingwistyki płci,
 • języki w kontakcie.

Dopuszczamy możliwość poszerzenia tematów o zagadnienia zaproponowane przez uczestników.

Termin konferencji: 3 kwietnia 2017 r.

Miejsce obrad: Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach,
ul. Świętokrzyska 15 G

Termin nadsyłania zgłoszeń: 1 marca 2017 r.

Termin ogłoszenia listy zakwalifikowanych uczestników: 10 marca 2017 r.

Nieprzekraczalny termin nadsyłania artykułów wraz z recenzją samodzielnego pracownika naukowego: 28 kwietnia 2017 r.

Opłata konferencyjna: 150 zł. Nr konta zostanie podany w wiadomości mailowej. Opłata konferencyjna obejmuje czynne uczestnictwo w konferencji, materiały konferencyjne, poczęstunek (kawa, herbata, przekąski) oraz druk recenzowanej monografii. Organizatorzy nie pośredniczą w organizacji noclegów, mogą jednak służyć radą w tej kwestii.

Czas referowania: 15 min

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odrzucenia artykułów, które nie spełniają wymogów redakcyjnych. Artykuły pozytywnie zrecenzowane zostaną opublikowane w monografii.

Formularze zgłoszeniowe wraz z abstraktem prosimy przesyłać na adres e-mailowy: moc.l1487735535iamg@1487735535enzci1487735535golot1487735535kelai1487735535dnks1487735535. Formularz zgłoszeniowy prosimy nazwać w następującej kolejności: nazwisko, inicjał imienia, pierwsze słowa tytułu referatu.

 

Więcej informacji pod adresem: http://www.ujk.edu.pl/ifp/dialekt/

 

Komitet Organizacyjny

01

Lut

2017

2017 rokiem Josepha Conrada – konkurs

2017 rokiem Josepha Conrada

Prawdziwa gratka dla wielbicieli twórczości Josepha Conrada i fanów kreatywnego pisania!

Droga Studentko! Drogi Studencie!

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie organizowanym w ramach Festiwalu Polonistyki. Aby wziąć udział w zabawie wystarczy napisać współczesną wersję dowolnego utworu Josepha Conrada i przesłać ją nam:)

Forma pracy konkursowej jest dowolna, więc jeżeli lubisz pisać wiersze – nie krępuj się! Chętnie przeczytamy jeden z nich! Jeżeli bliższa Twemu sercu jest proza – żaden problem! Pamiętaj tylko, aby Twoja twórczość zmieściła się na pięciu stronach A4.

Nie zapominaj też, że bycie anonimowym pisarzem już dawno wyszło z mody. Do swojej pracy dołącz więc kartę tytułową z imieniem, nazwiskiem, kierunkiem i rokiem studiów oraz adresem e-mail.

Wszystkich chętnych prosimy o nadsyłanie prac na adres *protected email*. Zgłoszenia będą przyjmowane do 5 marca 2017 roku.

Dla zwycięzców przewidziane są atrakcyjne nagrody🙂

 

Organizatorzy:

WRSS Wydziału Humanistycznego

 

ssujk

29

Sty

2017

Ukazał się kolejny tom „Debat świętokrzyskich”

debaty2-okladka

Interdyscyplinarny Zespół do Badań Dziedzictwa Kulturowego Świętego Krzyża z dumą informuje o ukazaniu się drugiego tomu „Debat świętokrzyskich” (Kielce 2016). Publikacja zawiera 21 artykułów poświęconych naszej przestrzeni najważniejszej, świetokrzyskiemu środkowi świata, punktowi wszelkiego odniesienia, miejscu, w którym „ná tey  świetney i świętey gorze” świeci  Krzyż Święty, „nad Słońce iaśniejszy, Nad gwiazdy, Księżyc piękniejszy, I nad zorza Niebieskie”.  Zakres tematyczny przedstawianych prac stanowi kontynuację założeń badawczych Interdyscyplinarnego Zespołu do Badań Dziedzictwa Kulturowego Św. Krzyża powołanego jako grupa badawcza, „skupiająca interdyscyplinarne grono humanistów z UJK w Kielcach oraz z innych instytucji badawczych w Polsce, zainteresowanych studiami nad dziedzictwem kulturowym Świętego Krzyża, postrzeganym jako szeroka płaszczyzna badawcza, która obejmuje całą przestrzeń kulturową ze szczególnym uwzględnieniem dziejów dawnego klasztoru benedyktynów świętokrzyskich i jego wpływu na okolice, region i kraj”.

W prezentowanej publikacji przedstawiamy efekt prac badaczy reprezentujących różne dyscypliny humanistyczne: historię, historię sztuki, literaturoznawstwo, językoznawstwo oraz etnologię i archeologię.

debaty2-okladka

debaty2-okladka

debaty2-spis-tresci_p1 debaty2-spis-tresci_p2

debaty2-spis-tresci

debaty2-wstep_p1 debaty2-wstep_p2

 

debaty2-wstep

 

18

Sty

2017

Przeniesienie terminu dyżuru

Informujemy, że dyżur Pani Dziekan dr Olgi Dąbrowskiej-Cendrowskiej w piątek 20 stycznia odbędzie się w godz. 10.30-12.30

17

Lis

2016

Rekrutacja do programu Erasmus+ KA107

Do listy szkół wyższych, które objęte są umowami w ramach programu Erasmus+, dołączają uczelnie z Chin, Gruzji, Rosji i Ukrainy. Osoby zainteresowane rekrutacją na semestr letni bieżącego roku akademickiego mogą składać dokumenty aplikacyjne do 29 listopada.

W ramach akcji KA107 „Mobilność edukacyjna” w programie Erasmus+ proponujemy:
– wyjazdy pracowników o charakterze dydaktycznym i szkoleniowym,
– wyjazdy studentów w celu zrealizowania jednego semestru studiów w zagranicznej uczelni.

Dokumenty aplikacyjne należy składać w Biurze Wymiany Studentów i Doktorantów, ul. Żeromskiego 5, pokój nr 50.

Kontakt:
Justyna Palacz tel. 041 349 72 73
Beata Banach-Rząca tel. 041 349 72 67

Szczegółowe informacje o programie, w tym zasady kwalifikacji do wyjazdów, znajdują się na stronie: http://www.erasmus.ujk.edu.pl/erasmus-ka107/

28

Paź

2016

Publikuj.dr – konkurs na najlepszą prezentację obronionej pracy doktorskiej

Wszystkich, którzy obronili rozprawę doktorską w 2015 r. lub 2016 r. i pragną upowszechnić wyniki swoich badań nad literaturą i kulturą polską lub językiem polskim, Redakcja „Biuletynu Polonistycznego”, Rada „Biuletynu Polonistycznego” oraz Instytut Badań Literackich PAN serdecznie zapraszają do udziału w konkursie na najlepszą prezentację obronionej pracy doktorskiej „Publikuj.dr”

czytaj więcej »

07

Cze

2016

Uwaga Doktoranci!

Uprzejmie informujemy, że od dnia 08.06.2016 r. obsługa studiów doktoranckich zostaje przeniesiona do pokoju 33.