logo_his herb
logo
Studenckie koła naukowe: Sarmatia, Grot, Judaica, Mediewistów, Przyjaciół Armii Krajowej, Historii Najnowszej, Regionalistów

Studia podyplomowe:

Oferta studiów podyplomowych

Studiuj historię !
Zapraszamy do naszego Instytutu !

Jesteś tutaj: Strona GłównaSzkołyKonkursy

Ogólnopolski Akademicki Konkurs Historyczny „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony"


Szanowni Wykładowcy, Drodzy Studenci.
 
Czym jest prawda i gdzie ona jest? To pytanie człowiek zadawał od zarania swych świadomych dziejów. Różnych udzielał sobie odpowiedzi, a żadna nie była ani kompletna ani ostateczna. Dla historyków prawda jest nieosiągalnym celem, jesteśmy zobowiązani dążyć do prawdy w pokorze podyktowanej przekonaniem, że nie jesteśmy w stanie poznać prawdy w sposób pełny i pewny.
Konkurs na pracę poświęconą Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu ogłaszamy w 115 rocznicę jego urodzin i w 68 lat po jego bezsensownej śmierci.
Jeden z najodważniejszych ludzi na świecie, a przy tym dobry człowiek, został zamordowany przez komunistycznych oprawców, którzy tę i setki tysięcy, miliony  innych zbrodni tłumaczyli koniecznością dziejową, która wymaga ofiar w dziele budowania nowego świata.
Koszmarny eksperyment komunistyczny upadł pozostawiając po sobie groby swych ofiar. Wśród nich są córki i synowie Narodu Polskiego, ludzie którzy wolność i niepodległość ukochali tak mocno, że ofiarę swego życia traktowali jako cenę do zaakceptowania. Mordowani przez oprawców w kazamatach i piwnicach, wrzucani do bezimiennych dołów – dziś powracają w chwale. Chcieli ich zakopać – nie wiedzieli, że są ziarnem. Z nich – my, z nich – Polska.
Przywracając pamięć o Niezłomnych, Niepokornych i Wyklętych zapraszamy studentów kierunków humanistycznych studiów wszystkich trzech stopni do wzięcia udziału w konkursie na pracę poświęconą właśnie Rotmistrzowi Pileckiemu, ofiarnemu żołnierzowi Września, organizatorowi konspiracji, ochotnikowi do Auschwitz, bojownikowi Powstania Warszawskiego, wywiadowcy i członkowi antykomunistycznego ruchu oporu. Harcerzowi, sportowcowi, społecznikowi, ojcu, sąsiadowi, katolikowi głębokiej wiary.
Partnerem strategicznym Konkursu jest Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, patronat zaś honorowy na projektem objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. W Komisji Konkursowej zasiadają:
Marszałek Senior Kornel Morawiecki, senator prof. Jan Żaryn, poseł prof.
Józef Brynkus, prof. Tadeusz Wolsza (przewodniczący), prof. Wiesław Jan Wysocki, prof. Tomasz Panfil, mjr Paweł Nawarycz (MON), Łukasz Kudlicki (MSWiA), Michał Siwiec-Cielebon, Kajetan Rajski.
Na zgłoszenia do konkursu oczekujemy do 6 sierpnia 2016 roku, termin nadsyłania prac mija 5 października, ogłoszenie wyników nastąpi po 14 listopada 2015. Wszystkie informacje zawiera regulamin Konkursu (w załączniku), wszelkie pytania, wątpliwości oraz zgłoszenia prosimy kierować na adres e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 
Z wyrazami szacunku
 
Dr hab. Tomasz Panfil KUL
Koordynator Konkursu

 

Regulamin konkursu

Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni Antykomunistycznego Podziemia

PONIDZIAŃSKI KONKURS HISTORYCZNY

„Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni Antykomunistycznego Podziemia”

Warsztaty telewizyjne w TVP Kielce dla uczestników konkursu "Nasi sąsiedzi - Żydzi"

Zachęcamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych woj. świętokrzyskiego, chętnych do udziału w konkursie wojewódzkim „Nasi sąsiedzi - Żydzi”, do udziału w warsztatach filmowych. Zostaną one poprowadzone przez pracowników TVP Kielce. Uczestnicy zapoznają się z warsztatem telewizyjnym i filmowym oraz z problematyką konkursu. Podczas warsztatów zaprezentowane zostaną  materiały filmowe, na podstawie których uczniowie będą mogli poznać sposoby realizacji audycji telewizyjnych, zasady przeprowadzania wywiadów oraz  techniki montażowe.

Bezpłatne warsztaty filmowe odbędą się 26 lutego (piątek) 2016 r. w siedzibie TVP Kielce, pl. Stanisława Moniuszki 2B.

Czytaj więcej: Warsztaty telewizyjne w TVP Kielce dla uczestników konkursu "Nasi sąsiedzi - Żydzi"

KONKURS WIEDZY O HISTORII i TRADYCJACH 4 PUŁKU PIECHOTY LEGIONÓW POLSKICH NA TLE WYDARZEŃ I WOJNY ŚWIATOWEJ ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM SPRAWY POLSKIEJ

 

KONKURS   WIEDZY O  HISTORII  i  TRADYCJACH   4   PUŁKU   PIECHOTY   LEGIONÓW   POLSKICH  NA  TLE  WYDARZEŃ I  WOJNY  ŚWIATOWEJ  ZE  SZCZEGÓLNYM  UWZGLĘDNIENIEM  SPRAWY  POLSKIEJ

 

Konkurs  jest  organizowany  z  okazji  100-lecia

utworzenia  4  Pułku  Piechoty  Legionów  Polskich

 

Organizatorzy Konkursu: Stowarzyszenie  Żołnierzy  i  Sympatyków  4 Pułku  w  Kielcach, Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach

 

 

Patronat  Honorowy: Dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert Sekretarz Rady  Ochrony  Pamięci  Walk  i  Męczeństwa, Beata Oczkowicz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Wojciech Lubawski  Prezydent Miasta Kielce

 

Partnerzy: Kurator Oświaty w Kielcach, Muzeum Historii Kielc, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach, Wojewódzki Sztab Wojskowy w Kielcach, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, Gmina Jastków.

 

Czytaj więcej: KONKURS WIEDZY O HISTORII i TRADYCJACH 4 PUŁKU PIECHOTY LEGIONÓW POLSKICH NA TLE WYDARZEŃ...

„Bój o czapkę kapitana Antoniego Stawarza” Edycja V – 2015

 

Konkurs wiedzy historycznej o odzyskaniu niepodległości spod władzy zaborczej przez Polskę w 1918 r.

przeznaczony dla młodzieży szkół średnich z województw:  małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego

organizowany jest przez:

Stowarzyszenie Tradycyjny Oddział
C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2
barona Edwarda von Beschi - Twierdza Kraków

we współpracy z:

Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie

oraz

Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach.

 

W tym roku po raz kolejny nagrodą główną w klasyfikacji indywidualnej są indeksy  na dowolne studnia I stopnia w Instytutach Historii:

 Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

oraz po raz pierwszy

Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

 

 

Cel konkursu: 

Konkurs ma na celu propagowanie wiedzy o odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r. Wolność dla Narodu Polskiego rozprzestrzeniła się po ziemiach zaboru austriackiego, a dalej rosyjskiego i niemieckiego wraz z telegramem rozesłanym z Krakowa w dniu 30. X. 1918 roku za sprawą młodego porucznika - Antoniego Stawarza, którego dokonania przypominane są za sprawą organizowanego konkursu. Zarówno on, jak i wiele innych postaci mających znaczenie dla historii lokalnej przywracają do pamięci i świadomości młodych ludzi organizatorzy konkursu. W tegorocznych zmaganiach uczestnicy konkursu będą nabierać nowych umiejętności do tej pory nie wymaganych w żadnej olimpiadzie przedmiotowej z zakresu historii i nauk społecznych, a mianowicie analizy archiwalnych materiałów fotograficznych i dokumentów źródłowych, co pozwoli na zapoznanie się w niecodzienny sposób z rzeczywistą pracą o charakterze badawczym.

 Więcej informacji na stronie konkursu

Czytaj więcej: „Bój o czapkę kapitana Antoniego Stawarza” Edycja V – 2015

Instytut Historii Newsletter

Zapisz się już dzisiaj i otrzymuj najświeższe informacje na swój adres email

Wyszukaj...


Powrót do góry