logo_his herb
logo
Studenckie koła naukowe: Sarmatia, Grot, Judaica, Mediewistów, Przyjaciół Armii Krajowej, Historii Najnowszej, Regionalistów

Studia podyplomowe:

Oferta studiów podyplomowych

Studiuj historię !
Zapraszamy do naszego Instytutu !

Jesteś tutaj: Strona GłównaSKN Regionaliści

SKN Regionaliści

Studenckie Koło Naukowe "Regionaliści" zrzesza wszystkich, którzy utożsamiają się w jakikolwiek sposób z historią i kulturą Naszego regionu. Naszym celem jest upowszechnianie i odkrywanie na nowo historii regionu, znajdującego się w widłach rzek Wisły i Pilicy, czyli obszaru dawnego Województwa Sandomierskiego. Chcemy "odkurzyć" piękną kartę historii, często zapomnianą i lekceważoną, bardzo niesłusznie!

Wiesz, że na zamku chęcińskim odbył się jeden z pierwszych ogólnokrajowych zjazdów rycerskich, które dały początek sejmom Rzeczypospolitej? Dlaczego Akademia Rakowska nazywana była "sarmackimi Atenami"? Wiesz, że Wincenty Kadłubek, jeden z największych polskich historyków i kronikarzy, urodził się niedaleko Opatowa? O tym i o wielu innych faktach dowiesz się, jeśli tylko trochę bardziej zainteresujesz się Naszym Kołem.

Szukajcie nas także na Facebooku:

https://www.facebook.com/pages/Studencie-Ko%C5%82o-Naukowe-Regionali%C5%9Bci/284602955019344

Forum Rekonstrukcja Historyczna 29 - 30 III 2014

Targi Kielce wspólnie ze Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach zorganizowały pierwszą w Polsce branżową imprezę  dla entuzjastów rekonstrukcji historycznej. Klaudia Łodejska i Wioletta Szafarczyk, członkinie naszego koła naukowego wzięły udział w wolontariacie na tej imprezie. Na Targach można było spotkać grupy rekonstrukcyjne z wszystkich epok historycznych, stoiska Muzeów z całej polski czy Instytutu Pamięci Narodowej.  Było to bardzo ciekawe doświadczenie, ale i praktyka przy organizowaniu tego typu imprez.

Zobacz Galerię

Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie – 28 V 2014

W środę, 28 maja pięcioosobowa grupa Regionalistów wzięła udział w wyjeździe do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. W programie wyjazdu znalazły się m.in. wykład płk nawig. dr Andrzeja Marcinuka zajmującego się na WSOSP historią lotnictwa polskiego, symulacje lotów na śmigłowcach oraz jednym z najpopularniejszych samolotów treningowych w Polsce- TS 11 Iskra. Po obiedzie wybraliśmy się razem z płk Marcinukiem i grupą studentów z Naukowego Koła Historii Lotnictwa WSOSP do muzeum Lotnictwa Polskiego, gdzie na wystawie plenerowej mogliśmy podziwiać rozmaite samoloty i śmigłowce zarówno treningowe jak i bojowe jakie były wykorzystywane w polskiej armii po II Wojnie Światowej. Największym zainteresowaniem cieszył się jeden z niewielu w pełni zachowanych egzemplarzy polskiego dwupłatowca PZL I-22 Iryda. Dużą popularnością cieszył się również były rządowy odrzutowiec Jak-40 w narodowych barwach. Po obejrzeniu wystawy samolotów i śmigłowców przeszliśmy do Sali muzealnej poświęconej historii polskiego lotnictwa od grudnia 1918 roku aż do chwili obecnej. Wyjazd stał się okazja do powiększenia wiedzy studentów o polskim lotnictwie, zarówno historycznym jak i współczesnym, oraz okazja do rozpoczęcia nowych znajomości pomiędzy studentami z Kielc i Dęblina.

Zobacz Galerię

Tyniec – Kraków – Wieliczka - 21 V 2014

SKN "Regionaliści" uczestniczyło w objeździe naukowym zorganizowanym przez dr Sylwie Konarską - Zimnicką i dr Dominikę Burdzy. Pierwszym etapem objazdu był zabytkowy klasztor w Tyńcu (Położone dziś w granicach administracyjnych Krakowa opactwo w Tyńcu jest najstarszym z istniejących dziś klasztorów w Polsce. Pierwsi benedyktyni przybyli tu około połowy XI w.),po zapoznaniu się z jego historią i zwiedzeniu całego kompleksu budynków. Następnie udaliśmy się do skryptorium na warsztaty poświęcone tajnikom pracy skryby i iluminatora. Jeśli kiedykolwiek będziecie w Tyńcu zachęcamy do wzięcia udziału w warsztatach!

Drugim etapem naszego objazdu był Kraków, zwiedzaliśmy Stare Miasto przechadzając się malowniczymi uliczkami, dzięki którym na każdym kroku dostrzegaliśmy relikty przeszłości. Zwiedziliśmy też kościół pw. Św. Piotra i Pawła oraz kościół pw. Św. Trójcy. Uważamy, że każdy powinien odwiedzić to przepiękne miasto i poznać jego uroki. Jeżeli jeszcze tam nie byliście, to najwyższa pora to zmienić!

Ostatnim etapem naszego objazdu była kopalnia soli w Wieliczce. Wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby. Blisko 3 kilometry krętych korytarzy, 800 schodów do pokonania i zejście na głębokość 135 metrów pod ziemię – to wszystko przeżyli nasi dzielni studenci.

Zobacz Galerię

Dzień otwarty Instytutu Historii – 21 II 2014

Członkowie SKN "Regionaliści" chętnie angażują się w promocję Instytutu Historii. Dawid Arak, Marcin Cedro, Mateusz Mendak i Piotr Wojsa przebrani byli w mundury Pierwszej Kompanii Kadrowej (pododdział piechoty utworzony 3 sierpnia 1914 w Krakowie przez Józefa Piłsudskiego z połączenia członków "Strzelca" i Polskich Drużyn Strzeleckich jako zalążek Wojska Polskiego).

Zobacz Galerię

Zarząd koła Regionaliści

 

Opiekun naukowy

dr Sylwia Konarska-Zimnicka

Członkowie koła

Artur Jankowski

Dawid Arak

Dominik Flisiak

Klaudia Łodejska

Konrad Szymański

Marcin Cedro

Mateusz Mendak

Piotr Wojsa

Wioletta Szafarczyk

Instytut Historii Newsletter

Zapisz się już dzisiaj i otrzymuj najświeższe informacje na swój adres email

Wyszukaj...


Powrót do góry