logo_his herb
logo
Studenckie koła naukowe: Sarmatia, Grot, Judaica, Mediewistów, Przyjaciół Armii Krajowej, Historii Najnowszej, Regionalistów

Studia podyplomowe:

Oferta studiów podyplomowych

Studiuj historię !
Zapraszamy do naszego Instytutu !

Jesteś tutaj: Strona GłównaNaukaSpotkania ze źródłem archiwalnym

Projekt "Spotkania ze źródłem archiwalnym” obejmuje cykliczne, comiesięczne seminaria, które odbywać się będą w każdą ostatnią środę miesiąca o godz. 16.00. Spotkania będą miały miejsce w siedzibie Archiwum Państwowego w Kielcach, ul. Kusocińskiego 57. Wybrana tematyka dotyczy wydarzeń ważnych dla regionu, rocznic, zagadnień z różnych zakresów badań i okresów historycznych. W pierwszej części spotkania zostanie zaprezentowany zasób źródeł przechowywany w Archiwum Państwowym w Kielcach, związany z tematem przewodnim spotkania. W drugiej zaś, zaproszeni referenci przedstawią swoje badania. Wystąpienia te mogą przybrać formę wykładu, prezentacji lub pokazu multimedialnego. Przewidziane są również atrakcje towarzyszące spotkaniom, np. wystawy pamiątek, obrazów.

W ramach projektu „Spotkania ze źródłem archiwalnym” 29 stycznia 2014 r. o godz. 16.00 odbędzie się jako pierwszy wykład prof. zw. dr hab. Wiesława Cabana na temat: „Europa wobec Powstania Styczniowego”. Wystąpienie to połączone będzie z promocją albumu „Cieniom przodków naszych… W 150. Rocznicę Powstania Styczniowego”.

 

Organizatorami spotkań są:

  • mgr Wiesława Rutkowska - dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach
  • dr hab. Beata Wojciechowska prof. UJK - dyrektor Instytutu Historii UJK.

Merytoryczny i organizacyjny nadzór nad projektem sprawuje

  • ze stron Uniwersytetu dr Edyta Majcher-Ociesa
  • ze strony Archiwum Łukasz Guldon.

W prace organizacyjne związane z przygotowaniem spotkań zaangażowali się studenci i doktoranci UJK zrzeszeni w Kole Naukowym „Judaica”.

Sekretarzami projektu zostali:

  • Monika Poszalska
  • Aron Raszkiewicz.

Spotkaniom towarzyszyć będą stoiska z książkami wydanymi przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Kieleckie Towarzystwo Naukowe.

Wstęp wolny

Harmonogram spotkań ze źródłem archiwalnym w roku 2014

Harmonogram spotkań ze źródłem archiwalnym w roku 2015

Harmonogram spotkań ze źródłem archiwalnym w roku 2016

Harmonogram spotkań ze źródłem archiwalnym w roku 2017

Średniowieczny Kościół katolicki w świetle źródeł

Szanowni Państwo,

 

Dnia 29 listopada (środa) 2017 r. o godzinie 16.00, w siedzibie Archiwum Państwowego w Kielcach przy ul. Kusocińskiego 57, odbędzie się kolejne „Spotkanie ze źródłem archiwalnym” pt. Średniowieczny Kościół katolicki w świetle źródeł. Organizatorami spotkania są: Archiwum Państwowe w Kielcach i Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Jako pierwszy wystąpi prof. dr hab. Krzysztof Bracha (Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach) z tematem „Średniowieczne kazanie łacińskie i wernakularne jako źródło archiwalne”. Natomiast mgr Grzegorz Skrzypek (Archiwum Państwowe w Kielcach) zaprezentuje materiały archiwalne dotyczące Kościoła katolickiego w zasobie Archiwum Państwowego w Kielcach.

Spotkaniu towarzyszyć będą wystawy: „Znane i mniej znane Ziemi Kieleckiej” przygotowana przez Archiwum Państwowe w Kielcach i Muzeum Historii Kielc; „Materiały archiwalne dotyczące Kościoła katolickiego w zasobie Archiwum Państwowego w Kielcach” opracowana przez starszego archiwistę Grzegorza Skrzypka oraz Święty Krzyż – miejsca pamięci – wystawa zrealizowana przez Fundację „Dla Dziedzictwa”, w ramach zadania pn. „Święty Krzyż – miejsca Pamięci”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (program „Wspieranie opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju 2017”).

Patronem medialnym przedsięwzięcia jest Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Wstęp wolny.

Zaproszenie z programem

Instytut Historii Newsletter

Zapisz się już dzisiaj i otrzymuj najświeższe informacje na swój adres email

Wyszukaj...


Powrót do góry