Z radością informujemy o zakwalifikowaniu naszego projektu "Edukacja bez granic dla kierunków medycznych w UJK" do programu SPINAKER – Intensywne Międzynarodowe Programy Kształcenia 2024! Celem programu jest wsparcie tworzenia i realizacji intensywnych międzynarodowych programów kształcenia. W tej edycji, spośród 80 wniosków, dofinansowanie otrzymało 29 projektów, w tym nasz. Warto dodać, że Uniwersytet Jana Kochanowskiego jest beneficjentem programu SPINAKER po raz pierwszy. Otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 804 810 PLN.
Cel Projektu: Podniesienie kompetencji kadry dydaktycznej oraz realizacja 5 Intensywnych Międzynarodowych Programów Kształcenia (IMPK) skierowanych do zagranicznych studentów, doktorantów oraz kadry.
Nasz projekt wpisuje się w strategię umiędzynarodowienia programów kształcenia na kierunkach medycznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zakłada on utworzenie i uruchomienie 5 intensywnych międzynarodowych programów kształcenia w obszarze nauk medycznych i nauk o zdrowiu, dedykowanych obcojęzycznym studentom oraz członkom zagranicznej kadry naukowo-dydaktycznej.
Wszystkie programy będą realizowane w języku angielskim.
Tematyka:
Programy wynikają z zapotrzebowania na naukę praktycznych umiejętności w wymienionych obszarach nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Każdy zakończy się egzaminem oceniającym nabyte kompetencje i wydaniem mikropoświadczenia. Proponowane formy kształcenia oparte są o innowacyjne metody nauczania, jak podejście Student-Centred Learning i symulacje medyczne wysokiej wierności w CSM.
Realizowane Szkolenia/IMPK:
- Szkolenie „Zakładanie krótkiej kaniuli obwodowej pod kontrolą USG”: Rozwój wiedzy i umiejętności pielęgniarek w zakresie bezpiecznej infuzji i kaniulacji pod kontrolą USG oraz doskonalenie kompetencji poprzez symulacje kliniczne. Szkolenie hybrydowe: 3 dni zdalnie, 5 dni stacjonarnie w UJK.
- Szkolenie z zakresu procedur ratowniczych „Medyczne czynności ratunkowe”: Wzrost kompetencji praktycznych studentów ratownictwa medycznego. Szkolenie hybrydowe: 2 dni zdalnie, 5 dni stacjonarnie w UJK.
- Szkolenie „Znaczenie fizjologicznego wyprostu kręgosłupa – od narodzin do dorosłości”: Rozwój wiedzy i umiejętności kadry naukowo-dydaktycznej w zakresie diagnostyki i terapii dysfunkcji kręgosłupa. Szkolenie stacjonarne w UJK; 5 dni.
- Letnia szkoła dermatologii i alergologii: Warsztaty z pacjentem symulowanym, warsztaty spirometryczne oraz zajęcia praktyczne koncentrujące się na diagnostyce i leczeniu chorób alergicznych skóry oraz układu oddechowego. Zajęcia realizowane będą w CSM.
- Szkolenie z biostatystyki: Umożliwienie uczestnikom zdobycie wiedzy i praktycznych umiejętności dotyczących nowoczesnych metod analizy danych. Szkolenie hybrydowe: 3 dni zdalnie, 5 dni stacjonarnie.
Ekologia: W ramach projektu zaplanowano szereg rozwiązań proekologicznych, które będą wspierać zrównoważony rozwój oraz zwiększać świadomość ekologiczną uczestników.
Finansowanie:
Program jest finansowany ze środków Funduszu Europejskiego dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) w ramach projektu NAWA.