Olimpijskie zmagania licealistów

Nie wszyscy żyją w studniówkowym rytmie. Dla uczniów, którzy startują w olimpiadach przedmiotowych był to najważniejszy weekend.

W Uniwersytecie Jana Kochanowskiego odbyły się dwa regionalne finały okręgowej olimpiady z chemii i biologii.

Olimpiada Chemiczna

Najpierw część teoretyczna, potem praca w laboratorium. Najlepsi chemicy ze świętokrzyskich i śląskich szkół spotkali się w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego.

To druga część okręgowego etapu 69. Olimpiady Chemicznej. Pierwsza część odbyła się w ubiegłym roku i wyłoniła dziesiątkę uczniów z najwyższymi wynikami.

W sobotę, 28 stycznia olimpijczycy spotkali się w Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UJK. Dzień wcześniej odbyła się część teoretyczna, w sobotę druga, praktyczna część tego etapu olimpiady. – Poziom trudności zadań tego etapu olimpiady jest bardzo wysoki, praktycznie na etapie szkoły doktorskiej. Podręczniki dedykowane do przygotowania się do olimpiady są podręcznikami akademickimi – podkreśla dr hab. inż. Barbara Gawdzik, prof. UJK, prorektor do spraw kształcenia UJK, sekretarz Okręgu Kieleckiego Olimpiady Chemicznej. Jak podkreśla prof. Barbara Gawdzik, sukces olimpijczyków jest wynikiem ich ciężkiej pracy oraz zaangażowania nauczycieli, którzy poświęcają swój czas na przygotowanie uczniów do olimpiady.

Wśród olimpijczyków były trzy osoby, które po zakończeniu zmagań w olimpiadzie chemicznej udały się do Instytutu Biologii UJK, gdzie odbywał się finał drugiego etapu olimpiady biologicznej.

W kieleckim okręgu olimpiady chemicznej znajdują się uczniowie świętokrzyskich szkół, a także licealiści ze szkół kilku powiatów województwa śląskiego. Wśród najlepszej dziesiątki najliczniej  reprezentowane było Nazaret Kielce LO. Siostry Nazaretanki mają czterech uczniów w elitarnym gronie. Dwóch uczniów reprezentuje VI Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego.

Olimpiada Biologiczna

Pasjonaci biologii ze świętokrzyskich i śląskich liceów spotkali się w Instytucie Biologii UJK na okręgowym etapie olimpiady.

Instytut Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego koordynuje okręgowy etap 52. Olimpiady Biologicznej. Od kilku lat na naszą uczelnię przyjeżdżają uczniowie ze świętokrzyskich i śląskich szkół.

W tym roku do etapu okręgowego przystąpiło 394 uczniów, w finale tego etapu pojawiło się 92 uczniów. - Jesteście elitą szkolną. Dobrze, że wybraliście biologię, jako przedmiot waszych zainteresowań. Dobrze, że trafiliście do naszej uczelni.  Mam nadzieję, że zrealizujecie swoje marzenia naukowe i ten dzień będzie ważny w waszej dalszej karierze – mówi dr hab. prof. UJK Joanna Czerwik – Marcinkowska dyrektor Instytutu Biologii UJK i przewodnicząca Komitetu Okręgowego 52. Olimpiady Biologicznej.