Gaudeamus w Sandomierzu

W Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu miała miejsce uroczysta inauguracja roku akademickiego 2022/23 w sandomierskiej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

W pięknych wnętrzach sandomierskiego zamku pojawiły się władze uczelni, przedstawiciele samorządu i lokalnych instytucji oraz studenci Filii w Sandomierzu UJK, w tym liczna grupa studentów pierwszego roku. - Niech ten rok będzie rokiem postępu i poprawy warunków infrastrukturalnych filii w Sandomierzu. aby warunki studiowania i pracy ulegały znaczącej poprawie (...) Niech myślą przewodnią tego roku akademickiego będzie kształtowanie ludzkich postaw wśród naszych studentów, ale także nauczycieli akademickich nastawionych na współpracę i poszanowanie drugiego człowieka, jego wolności, różnorodności społecznej i psychicznej, a nade wszystko wyrozumiałości i życzliwości. Tego nam bardzo brakuje, gdyż odczuwamy brak życzliwości i przerost gigantycznej roszczeniowości, często nieuzasadnionej - mówił prof. dr hab. Stanisław Głuszek, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Podczas uroczystości miała miejsce immatrykulacja studentów oraz wykład inauguracyjny „Nowoczesne materiały w Mechatronice” prof. dr hab. inż. Andrzej Kęsy.

W Filii w Sandomierzu UJK studiuje 201 osób, w tym 91 na pierwszym roku. Obecnie nauka odbywa się na pięciu kierunkach: filologii angielskiej, mechatroniki, kosmetologii, administracji i pedagogice. W planach jest utworzenie kolejnego kierunku – pielęgniarstwa. Pomieszczenia na ten cel przygotowywane są w budynku Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich.

Czynione są także starania o uzyskanie środków finansowych na budowę nowego obiektu Filii, która obecnie mieści się przy ulicy Schinzla 13A.