Akademickie Kielce

Miasto Kielce, Uniwersytet Jana Kochanowskiego i Politechnika Świętokrzyska łączą siły, aby zatrzymać młodzież z województwa świętokrzyskiego i zachęcić do studiowania w Kielcach uczniów spoza regionu, którzy szukają ciekawej alternatywy dla studiów oferowanych przez największe ośrodki akademickie.

W poniedziałek, 25 kwietnia w V Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach zostały przedstawione nowe działania w ramach projektu „Akademickie Kielce”. Nieprzypadkowo wybrano tę szkołę, gdyż 80 procent absolwentów „Ściegiennego” wybiera kieleckie uczelnie. Podczas ostatniej rekrutacji aż 152 kandydatów na Uniwersytet Jana Kochanowskiego skończyło V LO w Kielcach.

- Już za chwilę tegoroczni maturzyści będą wybierać uczelnie, dalszą ścieżkę edukacji i kariery. Przed nimi jedna z najważniejszych i najtrudniejszych decyzji w życiu. Dlatego od wielu lat współpracujemy z kieleckimi uczelniami wyższymi w zakresie wzajemnej promocji i zachęcamy do studiowania w Kielcach - mówi Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

Dwie największe uczelnie regionu - Uniwersytet Jana Kochanowskiego i Politechnika Świętokrzyska - wyszły z inicjatywą nowych działań w ramach projektu „Akademickie Kielce”. W planach są wykłady w szkołach, organizacja spotkań i warsztatów w PŚk i UJK, a także promocja w mediach. W szkołach ponadpodstawowych w regionie oraz wybranych instytucjach pojawi się stand reklamowy promujący akcję, w którym znajdą się materiały zachęcające do studiowania w Kielcach.

- Promowanie Kielc, jako miasta akademickiego jest w interesie nas wszystkich. Silne uczelnie są wiodącym czynnikiem rozwoju społeczno – gospodarczego miasta i regionu. Przyciągają nie tylko młodzież, ale także inwestorów, kreują życie naukowe i kulturalne – mówi prof. dr hab. Stanisław Głuszek, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

- To dla nas doskonała okazja, aby bezpośrednio dotrzeć do młodzieży i zaprezentować atrakcyjną ofertę studiów, którą przygotowały dwie największe uczelnie publiczne - mówi prof. Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

Do tej pory w ramach projektu „Akademickie Kielce” został wydany folder z najważniejszymi informacjami o Kielcach i uczelniach (właśnie ukazała się jego trzecia edycja), na nowej stronie Miasta Kielce dostępna jest dedykowana zakładka „Dla studenta”, kontynuowany jest Międzynarodowy Program Stypendialny Miasta Kielce, przeznaczony dla maturzystów z najwyższą średnią za wybieranie kieleckich uczelni. Władze szkół wyższych i Kielc współpracują także przy organizacji prestiżowych wydarzeń (m. in. Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Kobiet do lat 18 - Kielce 2018, otwarcie Dworca Autobusowego, Dzień Samorządu Terytorialnego, wystawy w Galerii 17.30 w Punkcie Promocji Kielc, European Rover Challenge - międzynarodowe zawody łazików marsjańskich).

- Cel projektu dla wszystkich jest jasny - trzeba zatrzymać groźny proces depopulacji obserwowany na terenie województwa świętokrzyskiego i w samym mieście Kielce. Od tego zależy przyszłość miasta i całego regionu - mówi Marcin Chłodnicki, wiceprezydent Kielc.

- Projekt z pewnością spotka się z aprobatą młodzieży. „Ściegienny” jest szkołą, która od lat współpracuje z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego i Politechniką Świętokrzyską, ale każda nowa inicjatywa jest cenna. Wkrótce jako szkoła będziemy obchodzić 100-lecie istnienia, wiemy to i widzimy, jak wielu absolwentów naszej szkoły, a potem macierzystych uczelni zajmuje ważne stanowiska w Kielcach, tworząc potencjał naszego miasta. Współpraca w projekcie bardzo nas cieszy, ponieważ możemy pokazać naszej młodzieży, że karierę można zrobić nie tylko w wielkim mieście, można być człowiekiem sukcesu również w swojej małej ojczyźnie, co potwierdzają losy naszych absolwentów - mówi Justyna Kukułka, dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach.

Ostatnia aktualizacja: Piotr Burda, 2022-04-26 15:14