Tłumaczą Polskę

Ukraińskie studentki naszej uczelni pomagają swoim rodakom. W poniedziałek, 4 kwietnia towarzyszyliśmy im w pracy.

Veronika Adamenko  studiuje dziennikarstwo na naszej uczelni. Spotkaliśmy ją w punkcie informacyjnym dla cudzoziemców na Dworcu Autobusowym w Kielcach. Veronika została zatrudniona w kieleckim magistracie jako tłumacz i pomaga swoim rodakom załatwiać różne sprawy związane z pobytem w Polsce. Na dworcu pracuje z nią Wiktoriia Dorofeeiva. Spotykamy się w południe, kiedy studentki wymieniają się w pracy. Tej nie brakuje. Niemal cały czas jest kolejka osób, którym coś tłumaczą, pomagają wypełnić druki, pośredniczą w tłumaczeniach między swoimi rodakami i kieleckimi urzędnikami, którzy są na dworcu. Veronika przyszła na swój dyżur z Radia Kielce, gdzie tłumaczy serwisy informacyjne. Dziewczyny są zmartwione, bo nie ma ich na uczelni, przepadają zajęcia.

Chwilę później spotykamy się w budynku Urzędu Miasta przy ulicy Szymanowskiego w Kielcach. Tam znajduje się kolejny punkt informacyjny. Na korytarzu kilkadziesiąt osób z Ukrainy. Zajmują się nimi Anastasiia Kozlovska i Eliza Levytska, studentki dziennikarstwa UJK, pochodzące z Winnicy. Są na trzecim roku, dość dobrze znają język polski. – Na szczęście w Winnicy jest w miarę spokojnie, ale cały czas boimy się przyszłości. To, co widzimy w innych miastach jest przerażające – mówi Eliza. Na dłuższą rozmowę nie mamy czasu, gdyż do dziewczyn ustawia się kolejka rodaków potrzebujących wsparcia.

Studentki pracują razem z pracownikami urzędu miasta, są też policjanci i strażnicy miejscy. Na miejscu jest fotograf. – Macie wspaniałe studentki. Są pracowite, cierpliwe i bardzo wrażliwe – mówią mi pracownice magistratu.

Ostatnia aktualizacja: Piotr Burda, 2022-10-03 14:46