Chemiczna „ósemka”

Uczestnicy finału drugiego etapu 67. Olimpiady Chemicznej spotkali się na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. Ośmioro najlepszych chemików ze świętokrzyskich i śląskich szkół ponadpodstawowych walczyło o awans do krajowego finału olimpiady.

W tym roku Olimpiada Chemiczna wygląda nieco inaczej. Ze względu na pandemię drugi etap składał się z dwóch testów. Pierwszy etap, to część teoretyczna, drugi etap to część praktyczna, która do tej pory odbywała się w laboratoriach. W tym roku będzie miała jednak charakter pisemny. Prace ośmioro finalistów zostaną ocenione przez recenzentów, potem zajmie się nimi komitet główny olimpiady. Wówczas wyłoniona zostanie grupa finalistów olimpiady. – Liczę, że cała ósemka zakwalifikuje się do tego etapu – mówi dr hab. Barbara Gawdzik, prof. UJK, prorektor do spraw kształcenia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i sekretarz okręgu kieleckiego  67. Olimpiady Chemicznej.

W gronie finalistów drugiego etapu olimpiady najliczniejszą grupę stanowili uczniowie Liceum Ogólnokształcącego imienia Świętej Jadwigi Królowej w Kielcach (3 osoby) oraz IX Liceum Ogólnokształcącego imienia Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie (3 osoby). Pozostali uczestnicy drugiego etapu olimpiady to uczniowie II LO im. Bartosza Głowackiego w Opatowie i Społecznego Liceum Ogólnokształcącego imienia Zbigniewa Herberta w Częstochowie.

Sponsorami olimpiady chemicznej były Wodociągi Kieleckie, Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Departament Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.