Zostań dawcą

Zachęcamy do udziału w kolejnej, wyjątkowej edycji HELPERS' GENERATION. To projekt Fundacji DKMS, którego celem jest rejestracja studentów jako potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych.

Zachęcamy do udziału w kolejnej, wyjątkowej edycji HELPERS' GENERATION. To projekt Fundacji DKMS, którego celem jest rejestracja studentów jako potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych.

Tym razem wolontariusze nie mogą pojawić się̨ ze stoiskami rejestracyjnymi na uczelnianym korytarzu, dlatego Fundacja DKMS tworzy sieć kontaktów, która pozwoli nam dotrzeć́ z pakietem rejestracyjnym do potencjalnych dawców! Pod hasłem #HelpersGonnaHelp pokażmy, że pomimo panującej pandemii studenci potrafią̨ zjednoczyć́ się̨ wokół idei dawstwa szpiku.

Kto może zostać́ dawcą?

- każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia

- osoby mieszkające na stałe w Polsce

Rejestracja jako potencjalny dawca szpiku i komórek macierzystych polega na:

- przejściu wstępnego wywiadu medycznego,

- pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka,

- wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi.

Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, każdy Dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji w formie e-maila. Cały proces rejestracji trwa około 3-4 miesięcy. Gdy okaże się, że posiadasz takie same cechy tkankowe jak Pacjent, chorujący na nowotwór krwi, dochodzi wtedy do pobrania komórek i przeszczepienia ich Pacjentowi.

Jakie są metody pobrania?

- pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej/afereza (metoda stosowana w 85% przypadków)

- pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (metoda stosowana w 15% przypadków) PAMIĘTAJ, ŻE POBRANIE SZPIKU KOSTNEGO NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z KRĘGOSŁUPEM!

Więcej informacji znajdziesz na www.dkms.pl

Zapraszamy do dołączenia do naszego wydarzenia na Facebooku „HELPERS GONNA HELP- Zostań Dawcą na UJK", w którym krok po kroku dowiesz się, jak odebrać pakiet rejestracyjny oraz dokumenty od wolontariuszy. Szczegółowe informacje można uzyskać także pod numerem telefonu: 668168790.

Ostatnia aktualizacja: Piotr Burda, 2020-12-10 13:17