Sukces pandemicznej rekrutacji

Ponad 9 tysięcy osób chce studiować na naszej uczelni. To wynik rewelacyjny. Zwłaszcza jeśli dodamy, że tegoroczną maturę w naszym regionie zaliczyło … 6,5 tysiąca osób.

Tegoroczna rekrutacja jest wyjątkowa. Po pierwsze przez pandemię koronawirusa. Spowodowała ona przesunięcie matury i znacznie ograniczyła  możliwość kontaktu z maturzystami. Po drugie, przez wynik tegorocznej matury, który poznaliśmy 11 sierpnia. Do matury w województwie świętokrzyskim przystąpiło 8 846 osób, zdało ją zaledwie 73,4 procent (4 555 osób w liceach i zaledwie 1 941 osób w technikach). To oznacza, że zaledwie 6,5 tysiąca świętokrzyskich maturzystów mogło wziąć udział w rekrutacji na uczelnie wyższe.  Tak niskiej liczby maturzystów nie było jeszcze w historii. – W tym kontekście wynik tegorocznej rekrutacji trzeba uznać za rewelacyjny, gdyż naszą uczelnię wybrało ponad 9 tysięcy osób – mówił podczas konferencji prasowej prof. dr hab. Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Jak do tego doszło? – Zaledwie 54 procent kandydatów to maturzyści ze świętokrzyskiego, a reszta pochodzi spoza naszego województwa. To trend, który pojawił się w ostatnich latach i świadczy o tym, że nasz uniwersytet przestał już być uczelnią regionalną – podkreśla prof. Jacek Semaniak. Niecałe 10 procent kandydatów pochodzi z województwa mazowieckiego, dużo osób z województw: łódzkiego, śląskiego i małopolskiego chce studiować na UJK. Do tego warto dodać duże zainteresowanie studentów zagranicznych.  W tym roku na pierwszym roku pojawi się 250 obcokrajowców, z tak egzotycznych krajów jak Sierra Leone, Gabon czy Rwanda. – Niewątpliwie na wynik rekrutacji ma wpływ szeroka oferta naszej uczelni, gdyż oferujemy wszystkie najważniejsze i najpopularniejsze kierunki studiów – mówi prof. Jacek Semaniak.

Tradycyjnie największą popularnością cieszył się kierunek lekarski, gdzie o jedno miejsce stara się ponad 34 kandydatów. W dalszej kolejności to kryminologia stosowana (6,5 kandydata na jedno miejsce), psychologia (5,9), fizjoterapia (5,4) i kosmetologia (5,0).  Wiadomo, że pojawią się kierunki na które prowadzony będzie dodatkowy nabór (lista poniżej). Wiele zależy od tego ilu kandydatów potwierdzi wolę studiowania dostarczając dokumentację. W tym roku, ze względu na pandemię, można to robić w systemie internetowym wczytując dane w panelu rekrutacyjnym.

Tegoroczna rekrutacja potrwa wyjątkowo długo, bo do pierwszych dni października. – W ten sposób stwarzamy szansę dla osób, które przystąpią do poprawkowej matury – mówi prof. Jacek Semaniak. A to całkiem duża liczba, gdyż w naszym województwie do maturalnej poprawki uprawnionych jest 1434 tegorocznych maturzystów.

Najpopularniejsze kierunki studiów stacjonarnych wg liczby kandydatów na jedno miejsce:

1. Kierunek lekarski (34,2) w ubiegłym roku (29,3)
  2. Kryminologia stosowana (6,5)
  3. Psychologia (5,9)
  4. Fizjoterapia (5,4)
  5. Kosmetologia (5,0)
  6. Finanse i rachunkowość (4,8)
  7. Dietetyka (4,7)
  8. Filologia angielska (3,8)
  9. Zarządzanie (3,6)
  10. Logistyka (2,8)

Pielęgniarstwo (2,8)