Niepełnosprawność ma prawo

Czy konwencja Organizacji Narodów Zjednoczonych o prawach osób niepełnosprawnych ma zastosowanie w naszym regionie? Zastanawiali się nad tym uczestnicy konferencji na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych UJK.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele świata nauki i instytucji zajmujących się problematyką osób niepełnosprawnych, czyli Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych została przyjęta 13 lat temu. Miała być przełomem dla społeczności międzynarodowej w podejściu do niepełnosprawności. Na bazie tej konwencji poszczególne kraje przygotowały swoje ustawy dotyczące osób z niepełnosprawnością. Taka ustawa funkcjonuje także w Polsce. – Oprócz konwencji ONZ, nasza ustawa wdraża w życie rządowy program „Dostępność plus”. W jej ramach nałożono na podmioty publiczne szereg obowiązków dotyczących likwidacji barier. Przede wszystkim architektonicznych, ale także barier cyfrowych i edukacyjnych – mówi dr Robert Frey z Wydziału Prawa i Nauk Społecznych UJK, koordynator konferencji. Jego zdaniem, pieniądze nie są największa przeszkodą we wdrażaniu ustawy w życie. – Rząd ma na to pieniądze. To jest też kwestia pewnego myślenia, dobrej woli. Jeśli podmioty publiczne nie będą realizować tych założeń mogą pojawić się skargi, a nawet grzywny – mówi dr Robert Frey.

Pierwszym wystąpieniem konferencyjnym były rozważania dr hab. ks. Witolda Janochy, prof. KUL z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (współorganizator konferencji) na temat godności osób niepełnosprawnych w kontekście rezolucji ONZ. Zwrócił on uwagę, że  w konwencji nie ma odniesień do duchowości. – Nie chodzi tutaj o jedną religię. Chodzi o całą gamę religii na świecie, o różne wymiary duchowości (…) Wszelkie badania, które są prowadzone w tej sprawie, gdzie liderami są Stany Zjednoczone i Anglia, pokazują, że pobudzona sfera duchowa wpływa na odnalezienie sensu cierpienia i niepełnosprawności i wzmacnia poczucie wartości. Amerykanie twierdzą także, że osoby religijne o wiele szybciej dochodzą do zdrowia, bardziej systematycznie podejmują rehabilitację, gdyż mają siłę wewnętrzną, która motywuje ich do takiej pracy – mówi ks. prof. Witold Janocha.

 

Nasz profil na Facebook
Tweeter
YouTube
Radio Fraszka