Jubileusz profesora Adama Massalskiego

Profesor Adam Massalski otrzymał księgę jubileuszową z okazji 75 urodzin. Podczas spotkania na Wydziale Humanistycznym UJK było wiele życzeń, wspomnień i żartów.

Księga zawiera teksty nawiązuje do osoby jubilata i jego dokonań naukowych. Podczas spotkania w nowym budynku wydziału Humanistycznego przeważały wspomnienia, nie zawsze związane ściśle z nauką. - W swoim życiu spotkałem wielu nieprzeciętnych ludzi, którzy mnie wspomagali i ukształtowali. Począwszy od domu rodzinnego gdzie najważniejszą rzeczą była praca społeczna. Słyszałem to od ojca, mamy ciotki, stryja – mówił profesor Adam Massalski.

Swoje wspomnienia zaczął od szkoły podstawowej sióstr Nazaretanek do której uczęszczał. Nazaretankom nie tylko zawdzięcza wiedzę, ale i to, że … nie palił papierosów. – Siostra Scholastyka dowiedziała się od „życzliwych” uczniów, że na zapleczu dzisiejszego Pałacu Zielińskiego grupa uczniów pali papierosy. Kazała nam uklęknąć na środku klasy i przyrzec, że nie będziemy palić papierosów aż do pełnoletności. Tak mi zostało na resztę życia, że nie palę – opowiada jubilat.

Ważną osobą w jego życiu był profesor Jan Hulewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Profesor Jan Hulewicz namawiał Adama Massalskiego do pozostania w Krakowie, był patronem jego kariery naukowej.  Stało się jednak inaczej. Profesor wrócił do Kielc, pracował w Archiwum Państwowym, potem na uczelni. Pełnił wiele funkcji publicznych, był między innymi przewodniczącym Związku Harcerstwa Polskiego i senatorem RP dwóch kadencji. Do dziś aktywnie udziela się w instytucjach związanych z kulturą i historią, wykłada i publikuje. – To niezwykłe, że pełniąc tyle funkcji naukowych, społecznych i politycznych profesor Adam Massalski nadal ma ochotę do działania. Podczas gdy kolejne obowiązki zwykle wypalają ludzi, u profesora sytuacja jest odwrotna - dodają mu energii – mówił dr hab. Janusz Detka, prof. UJK, dziekan Wydziału Humanistycznego.

Podczas przekazania księgi jubileuszowej obecny był rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, prof. dr hab., Kazimierz Karolczak. W 2009 roku jubilat otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Pedagogicznego imienia Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Prof. dr hab. Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego podkreślił, że profesor Massalski nie tylko zajmuje się historią, ale sam ją stworzył. Życzenia złożył jubilatowi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Byli obecni tez najbliżsi prof. Adama Massalskiego.

Profesor Adam Massalski w swojej pracy naukowej poświecił się głównie historii oświaty i nauki w XIX i XX wieku. Jest regionalistą, przewodnikiem turystycznym, lubi żeglować i wędrować po górach. W latach 1999-2005 pełnił funkcję rektora naszej uczelni.

Ostatnia aktualizacja: Piotr Burda, 2019-12-16 13:06