Pamięci wybitnych kielczan

„Rafał Krupski i Edward Taylor – sławni kielczanie” to tytuł konferencji naukowej odbywającej się na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Dwudniowa konferencja rozpoczęła się w auli im. prof. Malinowskiego na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych UJK, pozostała cześć miała miejsce w Hotelu Uroczysko w Cedzynie. Uczestnicy odwiedzili też kielecki Cmentarz Stary, gdzie znajdują się grobowce rodziny Krupskich i Taylorów.

W tym roku obchodzimy  jubileusz piątej rocznicy śmierci profesora Rafała Krupskiego i 55 rocznicy śmierci profesora Edwarda Taylora. Wybitni uczeni wywodzili się z Kielc. Tu się urodzili i skończyli szkoły średnie. Potem ich kariera naukowa związana była z Poznaniem - w przypadku Edwarda Taylora, w przypadku Rafała Krupskiego z Wrocławiem i Wałbrzychem.

Podczas otwarcia konferencji prof. dr hab. Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego podziękował organizatorom za podtrzymywanie pamięci kielczan, których publikacje stanowią dziś kanon w nauce zarządzania, finansów i rachunkowości. To dlatego nasza uczelnia wystąpiła o nazwanie jednej z ulic w sąsiedztwie Kampusu Uniwersyteckiego imieniem Edwarda Taylora. Był on nie tylko ekonomistą, ale także społecznikiem i patriotą, przyjacielem Romana Dmowskiego. Zajmował się głównie spółdzielczością, widząc w niej motor napędowy gospodarki. – Szkoda, że jego myśli nie zostały wdrożone w życie. Podczas przemian ustrojowych polska spółdzielczość znalazła się w kryzysie. W innych krajach, na przykład w Szwecji, jest kluczowym elementem gospodarki – mówiła prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Profesor Rafał Krupski pochodził ze znanej w Kielcach rodziny ziemian i przedsiębiorców. Od młodych lat zafascynowany był wpływem fizyki, chemii, biologii na nauki społeczne. Później w kręgu jego zainteresowań znalazła się kosmologia. Według profesora Krupskiego to kosmologia w ujęciu filozoficznym jest wynikiem poszukiwania odpowiedzi na pytanie o strukturę i ewolucję Wszechświata.

Podczas otwarcia konferencji wręczono medale Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i przybliżono sylwetki naukowców.

Organizatorami konferencji byli: Katedra Zarządzania Wydziału Prawa i Nauk Społecznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Polskie Towarzystwo Ekonomiczne.

 

Ostatnia aktualizacja: Piotr Burda, 2019-12-09 08:32

Nasz profil na Facebook
Tweeter
YouTube
Radio Fraszka