Uniwersytet gotowy na zaćmienie Słońca

Taka okazja zdarza się rzadko. W piątek, 20 marca będzie miało miejsce częściowe zaćmienia Słońca. Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach przygotowuje się do tego wydarzenia.

Taka okazja zdarza się rzadko. W piątek, 20 marca będzie miało miejsce częściowe zaćmienia Słońca. Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach przygotowuje się do tego wydarzenia.

- W piątek, około godziny 10.40, Słońce będzie zasłonięte w 70 procentach. Ostatnie tak głębokie zaćmienie miało miejsce w 1999 roku – informuje Marcin Drabik z Zakładu Astrofizyki Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Kielecki uniwersytet zamierza udostępnić swój sprzęt osobom, które chcą przyjrzeć się temu rzadkiemu zjawisku.

Wiele zależy od pogody, jaką będziemy mieli w piątek rano. – Mamy przygotowane dwa warianty. Na tarasie obserwacyjnym (mieści się na dachu budynku Wydziału Matematyczno – Przyrodniczego przy ulicy Świętokrzyskiej 15 – red.) zostanie ustawiona luneta Coronado i  inne lunety przygotowane do obserwacji tego typu zjawisk. W tym miejscu dyżury będą pełnione niezależnie od pogody. Przewidujemy także ustawienie namiotu na kieleckim Placu Artystów, gdzie znajdzie się sprzęt potrzebny do obserwacji. Razem z nami pojawią się młodzi naukowcy współpracujący z Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii – tłumaczy Marcin Drabik. Obserwacje na Placu Artystów są jednak uzależnione od piątkowej pogody.

W obydwu miejscach na gości czekać będą studenci i pracownicy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz miłośnicy astronomii współpracujący z Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii,  którzy chętnie podzielą się naukowym komentarzem. Sprzęt do obserwacji ustawiony zostanie w piątek, 20 marca, o godzinie 9.30, a obserwacje będą trwały do południa.

Serdecznie zapraszamy!

Nasz profil na Facebook
Tweeter
YouTube
Radio Fraszka