Matematyka

Danuta Pyrek, Akademickie Liceum Korpusu Kadetów w Suchedniowie
(koordynator próbnej matury z matematyki w latach 2010-2016)

 

 
Osiem matematycznych zaklęć
Potraktuj tę próbę poważnie i rozważnie.

Poważnie jest najlepszym wskaźnikiem aktualnych umiejętności i najlepszą prognozą przed majem.  Rozważnie staraj się „ nie strzelać”, oceń realnie swoje możliwości.

Przedstawiamy osiem wskazówek, które doprowadzą Was do maturalnego sukcesu. Ich autorami są doświadczenia nauczyciele i  egzaminatorzy, którzy powtarzali je tysiącom maturzystów.  - Te rady są jak zaklęcia, które mogą doprowadzić do celu, jakim jest dobre zdanie naszej marcowej próby i w konsekwencji majowej matury – mówi Danuta Pyrek, matematyk z IV Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach, która nadzoruje przygotowania arkuszy próbnej matury.

Warto powtarzać co roku te „zaklęcia”. Bo każdy rocznik maturzystów jest inny, zmienia się też formuła matury. Oto osiem „matematycznych zaklęć” dla naszych tegorocznych maturzystów.

1. Sprawdź ,czy pracujesz z właściwym  Zestawem wzorów. Maturzystów, którzy w tym roku po raz pierwszy przystąpią do egzaminu  obowiązuje Zestaw wzorów wydany przed maturą w 2015 roku, jego okładka ma kolor żółty. Stary zestaw wzorów z okładką  w kolorze czerwonym (niebieskim) nie zawiera wielu wzorów, które znajdują się w aktualnym zestawie, a te które są mogą znajdować się w innym miejscu niż w poprzednim zestawie. Dlatego powinieneś zapoznać się z nowym zestawem wzorów. Na egzaminie szkoda czasu na szukanie i niepotrzebny stres!

2.Zakreśl kolorami w swoim Zestawie  te wzory , które są kluczowe w każdej kategorii- uporządkujesz, a nawet zapamiętasz w ten sposób informacje, z których będziesz korzystał.

3.Zrób sobie sprawdzian rozumienia wzorów zawartych w Zestawie. Rozwiąż zadania zamknięte z dowolnego arkusza zamieszczonego na stronie CKE lub na stronie internetowej „Echa Dnia”. Powinieneś uzyskać za ich rozwiązanie przynajmniej 12 punktów. Pamiętaj- wiele z nich można rozwiązać metodą eliminacji lub po prostu sprawdzania podanych w zadaniu warunków .

4.Jeżeli niekoniecznie dobrze ci poszło, to poszukaj przyczyny. Najbardziej prozaiczną z nich może okazać się to, że nie przeczytałeś  uważnie treści zadania. Sprawdź zatem, przeczytaj je kilka razy. Jeżeli dobrze przeczytałeś treść zadania, to prawdopodobnie nie umiesz rachować lub nie rozumiesz wzorów zawartych w Zestawie wzorów. Poproś swojego Nauczyciela o kilka zadań rachunkowych, rozwiąż je i poproś o sprawdzenie (może kolegę?). Jeżeli  te zadania rachunkowe rozwiązałeś prawidłowo, to masz problem z poprawnym stosowaniem wzorów. Zobacz czego dotyczą i poproś  Nauczyciela o konsultacje.

5.Teraz rozwiąż kilka zadań otwartych, krótkich, najłatwiejszych –dwupunktowych (pomiń zadania na dowodzenie). Przeanalizuj wzorcowe rozwiązania (CKE, Echo Dnia). Znajdziesz tam z pewnością kilka metod rozwiązania większości tych zadań. Zobacz, czy twoja metoda nie jest zbyt czasochłonna, poszukaj i przeanalizuj najprostszą.

6.W ten sposób zdobyłeś z pewnością umiejętności niezbędne do  osiągnięcia na maturze co najmniej 40 procent możliwych do uzyskania punktów. Jeżeli o to Ci chodziło, to zdałeś maturę!

7.Pamiętaj, że historia lubi się powtarzać, więc jeśli z matury próbnej uzyskasz wynik, który Cię nie satysfakcjonuje i do maja niewiele zrobisz, to bardzo prawdopodobne jest to, że podobny wynik uzyskasz na maturze majowej, zwłaszcza, że często zadania się powtarzają, tyle że w nieco innej formie. Przekonaj się, że tak jest i zobacz nasz zestaw zadań przygotowujący do matury (szukaj go na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Kielcach, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i „Echa Dnia”).

8.Pamiętaj też, że choć szansa wskazania na chybił-trafił poprawnej odpowiedzi w zadaniu zamkniętym to 1 do 4, to już szansa zaznaczenia  co najmniej 15. dobrych odpowiedzi  przy 25.zadaniach zamkniętych jest  bliska 1do 5000, czyli wielokrotnie  mniejsza!!

Powodzenia
 


 
 
Nasz profil na Facebook
Tweeter
YouTube
Radio Fraszka