Reklama
Tom XXIV
OPIEKA OKOŁOOPERACYJNA NAD CHORYMI NA OTYŁOŚĆ - DOŚWIADCZENIA WŁASNE Drukuj

Dorota Kozieł, Jarosław Matykiewicz, Justyna Klusek, Iwona Wawrzycka, Stanisław Głuszek

Pełny tekst

STRESZCZENIE
Wprowadzenie. Współcześnie uznaje się, że otyłość jest wieloczynnikową, postępującą i trwającą przez całe życie chorobą, a jej leczenie jest zagadnieniem złożonym. Celem pracy jest analiza postępowania okołooperacyjnego w kontekście korzyści chirurgicznego leczenia otyłości i profilaktyki niepożądanych następstw. Materiał i metodyka. Spośród 32 chorych wstępnie zakwalifikowanych do leczenia bariatrycznego analizie poddano 21 osób leczonych z powodu otyłości olbrzymiej. W badaniach stosowano metodę obserwacji prospektywnej grupy chorych zakwalifikowanych do leczenia operacyjnego. W okresie pooperacyjnym stosowano okresowe kontrole co 3 miesiące.

Więcej…
 
PRZYSTOSOWANIE DO CHOROBY U PACJENTÓW LECZONYCH NA ODDZIALE CHIRURGICZNYM Drukuj

Barbara Lelonek, Małgorzata Kaczmarczyk

Pełny tekst

STRESZCZENIE
W procesie przystosowania do choroby centralną rolę przypisuje się ocenie poznawczej, głównie zaś przekonaniom dotyczącym kontroli, głównym bowiem źródłem stresu na każdym etapie jest brak osobistej kontroli nad chorobą i leczeniem. Aby przystosować się do nowej, często nagłej sytuacji zdrowotnej spowodowanej chorobą i zmniejszyć poziom negatywnych emocji konieczna jest akceptacja siebie w roli chorego jak również ograniczeń związanych z zaistniałą sytuacją. Im większa akceptacja choroby, tym lepsze przystosowanie i mniejsze poczucie dyskomfortu psychicznego.

Więcej…
 
OCENA JAKOŚCI ŻYCIA PACJENTÓW HOSPITALIZOWANYCH Z POWODU BIAŁACZEK Drukuj

Aleksandra Cieślik, Barbara Lelonek

Pełny tekst

STRESZCZENIE
Określenie jakość życia przez długie lata kojarzono ze statusem ekonomicznym i stosowano zamiennie z poziomem życia. Z czasem jakość życia stała się obszarem zainteresowania licznych dyscyplin naukowych. Każda z nich poszukuje dróg i metod, jak obiektywnie mierzyć i skutecznie wpływać na poprawę jakości życia. W medycynie wprowadzono pojęcie HRQOL (health related quality of life), oznaczające jakość życia uwarunkowaną stanem zdrowia, procesami chorobowymi, naturalnym procesem starzenia. Pierwsze rozprawy dotyczące HRQOL chorych na białaczki pojawiły się dopiero w 1990 roku i do dziś na portalu Medline jest ich zaledwie kilkadziesiąt. Rozpoznanie białaczki z reguły ma bardzo istotny wpływ na jakość życia zdiagnozowanych pacjentów.

Więcej…
 
CIĄŻA I PORÓD U PACJENTKI PO OPERACJI BARIATRYCZNEJ I POLIPEKTOMII Z POWODU RAKOWIAKA DWUNASTNICY Drukuj

Olga Adamczyk-Gruszka, Izabela Lewandowska-Andruszuk

Pełny tekst

STRESZCZENIE
Operacja bariatryczna jest metodą stosowaną w celu długoterminowej utraty masy ciała. Leczenie to powinno być wykonane u osób, u których BMI jest większe od 40 kg/m2, lub BMI większe niż 35 kg/m2 z chorobami współistniejącymi, występują choroby związane z otyłością, po niepowodzeniach leczenia konwencjonalnego. Stosuje się dwie podstawowe metody w chirurgicznym leczeniu otyłości: ograniczające i ograniczające upośledzające wchłanianie. W ostatnich latach najczęściej przeprowadza się operacje związane z wytworzeniem małego żołądka (ominięcie żołądkowo-jelitowe z pętlą Roux-en-Y) oraz zakładanie regulowanej opaski żołądkowej. Nie zaleca się przez co najmniej 12 miesięcy po operacji zachodzenia w ciążę. Jest to związane z gwałtowną utratą masy ciała, co stanowi zagrożenie dla życia matki i dziecka. Suplementacja po operacjach powinna być ustalona indywidualnie do potrzeb kobiet. Zapobiegnie to powikłaniom związanym z niedoborem żelaza, wapnia, witamin, kwasu foliowego, co ma bezpośredni wpływ na jakość życia matki i prawidłowy rozwój dziecka.

 
ZNACZENIE DOXAZOSYNY W FARMAKOTERAPII CHORYCH NIE TYLKO NA ŁAGODNY ROZROST STERCZA BPH/LUTS Drukuj

Sławomir A. Dutkiewicz, Dariusz Skawiński

Pełny tekst

STRESZCZENIE
Łagodny rozrost stercza (BPH/LUTS) jest chorobą powszechną i postępującą u mężczyzn po 50 roku życia. Leczenie farmakologiczne posiada dwa zasadnicze punkty uchwytu. Pierwszy polega na blokowaniu receptorów alfa1-adrenergicznych i znosi napięcie mięśniówki gładkiej w sterczu i szyi pęcherza. Drugi to blokowanie enzymu 5-alfa-reduktazy, który jest przyczyną atrofii nabłonka stercza. Liczne badania dowiodły, że w monoterapii i leczeniu skojarzonym obu grup leków, szczególnie doxazosyna pozwala uzyskać poprawę w zakresie objawów, jakości życia i wartościach przepływu cewkowego.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Wyszukiwanie
[ design-cibox ]