Reklama
TOM XXIII
OCENA RYZYKA DYSLEKSJI U DZIECI SIEDMIOLETNICH Drukuj

Dariusz Skawiński, Agata Horecka-Lewitowicz, Monika Szpringer, Agnieszka Zaworska-Winiarska, Piotr Lewitowicz, Sławomir Dutkiewicz

Pełny tekst

STRESZCZENIE
Dysleksja rozwojowa to zaburzenie objawiające się trudnościami w nauce czytania, mimo stosowania konwencjonalnych metod nauczania, normalnej inteligencji i sprzyjających warunków społeczno-kulturowych. Jest spowodowana zaburzeniami podstawowych zdolności poznawczych, które są często uwarunkowane konstytucjonalnie. Jednym z podstawowych narzędzi służących do oceny ryzyka wystąpienia dysleksji jest Skala Ryzyka Dysleksji (SRD) Marty Bogdanowicz.

Więcej…
 
ZATOROWOŚĆ PŁUCNA W CIĄŻY - OPIS PRZYPADKU Drukuj

Olga Adamczyk-Gruszka, Izabela Lewandowska-Andruszuk

Pełny tekst

STRESZCZENIE
Zwiększone ryzyko wystąpienia żylnej choroby zatorowo-zakrzepowej u kobiet ciężarnych obliguje położników do wnikliwej obserwacji i wyłonienia grup ryzyka wystąpienia tego powikłania. Ważne, aby w porę wdrożyć odpowiednią profilaktykę lub leczenie, co pozwoli na pomyślne zakończenia ciąży zarówno dla matki, jak i płodu. Opisano przypadek 38-letniej pacjentki, u której rozpoznano w 28 tygodniu ciąży zatorowość płucną. Ciężarna zasłabła z krótką utratą przytomności.

Więcej…
 
PROCES PIELĘGNOWANIA CHOREJ NA RAKA SZYJKI MACICY NA ODDZIALE GINEKOLOGICZNYM - ANALIZA PRZYPADKU Drukuj

Beata Bąk

Pełny tekst

STRESZCZENIE
Pozytywne wyniki leczenia raka szyjki macicy zależą w dużej mierze od wczesnego wykrycia choroby. Jednak właściwe leczenie oraz prawidłowa pielęgnacja pacjentki warunkują przebieg terapii oraz rekonwalescencji. Opieka pielęgniarska stanowi szeroki zakres świadczeń zdrowotnych realizowanych w bezpośrednim kontakcie z chorą, stąd jakość opieki zdrowotnej zależy w dużym stopniu od jakości usług pielęgniarskich.

Więcej…
 
CZY IL-25 MOŻE STANOWIĆ WSPÓLNE OGNIWO PATOMECHANIZMU ŁĄCZĄCE ASTMĘ I ALERGICZNY NIEŻYT NOSA? Drukuj

Małgorzata Czarny-Działak, Stanisław Głuszek

Pełny tekst 

STRESZCZENIE
Dzięki immunologii znacznie więcej wiadomo na temat patogenezy chorób alergicznych górnych i dolnych dróg oddechowych. Badania immunologiczne wskazały na istotną rolę cytokin prozapalnych i przeciwzapalnych, zwłaszcza zaś zaburzonej równowagi między nimi na korzyść cytokin prozapalnych. Wiadomo już, że u większości chorych na astmę współistnieje nieżyt nosa, co potwierdza teorię jednej drogi, jednej choroby.

Więcej…
 
TOKSOPLAZMOZA OCZNA - OBJAWY I LECZENIE Drukuj

Magdalena Kal, Michał Biskup, Anna Walczyk

Pełny tekst

STRESZCZENIE
Toxoplasma gondii jest wszechobecnym, oportunistycznym patogenem. Dorośli zarażają się przez spożycie surowego lub niedogotowanego mięsa z cystami toksoplazmy, dzieci zaś przez kontakt z kocimi odchodami. Infekcja ta może prowadzić do wielu wrodzonych neurologicznych i ocznych chorób u ludzi. W oczach z nieczynnymi naczyniówkowo-siatkówkowymi ogniskami utratę ostrości wzroku powoduje blizna w plamce.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Wyszukiwanie
[ design-cibox ]