Reklama
Tom XXII
UWIĘŹNIĘCIE MACICY CIĘŻARNEJ OPIS PRZYPADKU Drukuj

Piotr Niziurski, Olga Adamczyk-Gruszka

Pełny tekst

STRESZCZENIE
Przedstawiono przypadek uwięźnięcia tyłozgiętej macicy ciężarnej u 34-letniej pacjentki w 16 tygodniu ciąży trzeciej. Przeprowadzono udaną próbę odprowadzenia uwięźniętej macicy w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym. Pacjentka w stanie dobrym została wypisana w trzeciej dobie po zabiegu bez objawów zagrożenia ciąży.

 
OPTYCZNA KOHERENTNA TOMOGRAFIA W DIAGNOSTYCE I MONITOROWANIU CHORÓB SIATKÓWKI Drukuj

Anna Walczyk, Andrzej W. Fryczkowski

Pełny Tekst

STRESZCZENIE
Optyczna koherentna tomografia, po ponad 15 latach od opublikowania pierwszego opisu badania, stała się jedną z najważniejszych metod w diagnostyce chorób siatkówki i ciała szklistego. Wiele chorób siatkówki, których istnienia domyślano się w przeszłości na podstawie badania klinicznego, lub rozpoznawano zbyt późno by leczyć, teraz można jednoznacznie zdiagnozować na wczesnym etapie zaawansowania. Powyższa praca przedstawia krótki opis metody i jej zastosowania w okulistyce.

 
ROLA PIELĘGNIAREK W ZESPOŁACH LECZENIA BÓLU JAKO PROFESJONALNEJ FORMY TERAPII BÓLU POOPERACYJNEGO Drukuj

Małgorzata Knap, Renata Szebla 

Pełny tekst

STRESZCZENIE
Wielospecjalistyczne podejście do zagadnienia leczenia bólu, obejmując personel medyczny zajmujący się leczeniem bólu, zapewnia ciągłość opieki od bloku operacyjnego po oddziały zabiegowe. Realizujący zadania zespół leczenia bólu, w którym znajduje się anestezjolog, pielęgniarka anestezjologiczna, chirurg, pielęgniarka zabiegowa i farmakolog daje pewność, że ból leczony będzie skutecznie, a poziom satysfakcji hospitalizowanego pacjenta wyższy. Pielęgniarki prowadzą systematyczną kontrolę natężenia bólu i rejestrują jego poziom w dokumentacji medycznej, prowadzą terapię bólu zgodnie z zaleceniami anestezjologa i lekarza prowadzącego. Lekarz w zakresie obowiązków ma konsultację pacjenta oraz bieżący nadzór nad leczeniem bólu. Gwarantem dobrze pojętej współpracy w wielospecjalistycznym zespole leczenia bólu jest wiodąca rola pielęgniarki anestezjologicznej, która we współpracy z pielęgniarkami zabiegowymi powinna być koordynatorem działań ze względu na pełny zakres kwalifikacji zawodowych w tej specjalności.

Więcej…
 
ASPEKTY ETYCZNE W MEDYCYNIE PALIATYWNEJ Drukuj

Zofia Bugajska

Pełny tekst

STRESZCZENIE
Choroba, cierpienie, umieranie i śmierć to trudne problemy ludzkiej egzystencji. W następstwie rosnącej liczby zachorowań na nowotwory i inne choroby niepoddające się leczeniu przyczynowemu, wzrasta liczba osób wymagających opieki paliatywnej. Perspektywa zbliżającej się śmierci stwarza liczne dylematy i rodzi wątpliwości natury etycznej: mogą to być problemy dotyczące informowania chorego o rozpoznaniu i prognozie, proporcjonalności stosowanych środków i rezygnacji z uporczywej terapii, metod stosowanych w łagodzeniu bólu wywołujących działania uboczne, problem sedacji terminalnej, kwestie eutanazji i wspomaganego samobójstwa.

Więcej…
 
POZIOM LĘKU U CHORYCH LECZONYCH OPERACYJNIE NA ODDZIALE CHIRURGICZNYM Drukuj

Barbara Lelonek, Aleksandra Cieślik 

Pełny tekst

STRESZCZENIE
Lęk jest uczuciem niepokoju, napięcia i trwogi towarzyszącym ludziom w chwilach zagrożenia zdrowia i życia. Lęk towarzyszący zabiegowi ma z reguły ścisły związek z rozległością planowanego zabiegu operacyjnego, a także osobowością chorego. Warunkowany może być również szeregiem innych czynników, wśród których wymienia się m.in.: wiek, płeć, rokowanie medyczne czy chociażby znieczulenie ogólne. Choroby i konsultacje w ośrodkach zdrowia to część normalnego życia wielu ludzi, ale przyjęcie do szpitala to zupełnie inne doświadczenie.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Wyszukiwanie
[ design-cibox ]