Reklama
Tom XII
PROWADZENIE CIĄŻY I PORÓD U KOBIETY Z CHOROBĄ ADDISONA Drukuj

Pełny tekst

Olga Adamczyk-Gruszka, Izabella Lewandowska-Andruszuk

Objawy niewydolności adrenokortykoidowej w chorobie Addisona, takie jak: zmęczenie, brak łaknienia, obniżenie ciśnienia tętniczego i zmiany w układzie moczowym, są podobne do tych w ciąży fizjologicznej. Choroba Addisona jest rzadka i diagnostyka może być łatwo pominięta w czasie ciąży. W artykule opisano przypadek 22?letniej ciężarnej z chorobą Addisona, której ciąża była monitorowana od wczesnych etapów przez poród i połóg przez zespół lekarzy.

Więcej…
 
PRZYPADEK RAKA PIERSI W CIĄŻY Drukuj

Pełny tekst

Izabella Lewandowska-Andruszuk, Olga Adamczyk-Gruszka

Rak piersi w ciąży pojawia się w 1:3000-1:10000 przypadków i jest drugim w rankingu po raku szyjki macicy. Nauka niesie ze sobą przypadek 29-letniej kobiety, z rakiem piersi wykrytym w ciąży. Pacjentka w 18 tygodniu ciąży została skierowana do onkologicznej przychodni z guzem wykrytym w lewej piersi. Pacjentkę przebadano na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym Regionalnego Specjalistycznego Szpitala w Radomiu pod koniec października 2005.

Więcej…
 
CZY PRZEZ ZMIANĘ STYLU ŻYCIA MOŻNA ZAPOBIEC ROZWOJOWI PIERWOTNEGO NADCIŚNIENIA TĘTNICZEGO? Drukuj

Pełny tekst

Ewa Żylińska, Marek Kochmański

Pierwotne nadciśnienie tętnicze (PNT) jest najczęstszą przyczyną śmierci na całym świecie, obok chorób nowotworowych i niedożywienia. Jest to cywilizacyjna choroba metaboliczna, u której podłoża leży m.in. dysfunkcja śródbłonka, spowodowana współczesnym stylem życia, w tym m.in. dostarczaniem nadmiaru tłuszczy w stosunku do zapotrzebowania, przy braku ochronnych mechanizmów kompensujących ten nadmiar. W ogromnej większości wynika z niezdrowego stylu życia, będąc wtórnym do modyfikowalnych czynników ryzyka, a zarazem staje się celem medycyny prewencyjnej.

Więcej…
 
CHOROBY PRZYZĘBIA A OSTRE ZESPOŁY WIEŃCOWE, CZY ISTNIEJE ZWIĄZEK? Drukuj

Pełny tekst

Monika Włosowicz, Beata Wożakowska-Kapłon

Choroby przyzębia należą do najbardziej rozpowszechnionych chorób wśród ludzi na świecie, szczególnie w krajach rozwijających się. Wzrasta również częstotliwość występowania chorób na podłożu miażdżycy w tych krajach. Tradycyjne czynniki ryzyka, takie jak: hyperlipidemia, cukrzyca, nadciśnienie i palenie tytoniu odpowiadają za większość, ale nie wszystkie przypadki chorób sercowo?naczyniowych na podłożu miażdżycy.

Więcej…
 
ATORWASTATYNA - CZY NAJSKUTECZNIEJSZA STATYNA W KARDIOLOGII? Drukuj

Pełny tekst

Janina Małgorzata Michalak, Jolanta Kołakowska, Ewa Michalak, Marek Kochmański

Pojawienie się statyn na rynku farmaceutycznym można uznać za kolejny milowy krok w dziedzinie kardiologii. Ich pozycja w leczeniu chorób układu krążenia jest niepodważalna. Atorwastatyna jest jedną z najsilniej działających leków tej grupy.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Wyszukiwanie
[ design-cibox ]