Reklama
Tom XI
LEKI ORYGINALNE I GENERYCZNE W LECZENIU PADACZKI Drukuj

Pełny tekst

Barbara Błaszczyk

Padaczka jest przewlekłym, często występującym schorzeniem neurologicznym, wymagającym długotrwałego stosowania leków przeciwpadaczkowych. Wiąże się to z wysokimi kosztami leczenia.

Więcej…
 
PLAZMAFEREZA W NEUROLOGII - DOŚWIADCZENIA WŁASNE Drukuj

Pełny tekst

Barbara Błaszczyk, Elżbieta Jasińska

Plazmafereza (PE - plasma exchange) jest jedną z metod terapeutycznych, polegającą na usunięciu z osocza potencjalnie patologicznych substancji. W neurologii znalazła zastosowanie w chorobach autoimmunologicznych o przewlekłym i ciężkim przebiegu opornym na leczenie. Celem pracy była analiza wpływu plazmaferezy na przebieg kliniczny chorób z autoagresji oraz ocena występujących działań niepożądanych. W okresie od 01.11.2006 do 30.04.2007 roku w Oddziale Neurologii WSZON w Kielcach hospitalizowano 29 chorych z rozpoznaniem stwardnienia rozsianego, 11 z miastenią oraz 5 z zespołem Guillain-Barre.

Więcej…
 
PORÓWNANIE PRZYCZYN STRESU WŚRÓD PIELĘGNIAREK PRACUJĄCYCH NA ODDZIAŁACH O RÓŻNEJ SPECYFICE Drukuj

Pełny tekst

Anna Wzorek

W artykule przedstawiono czynniki wywołujące stres i doprowadzające do zespołu wypalenia zawodowego wśród pielęgniarek pracujących na oddziałach o różnej specyfice, tj. oddziału intensywnej terapii, neurologii oraz w przychodniach. Celem pracy było uzyskanie odpowiedzi na pytania dotyczące stresu, jego objawów, źródeł, zjawiska wypalenia zawodowego - dokonanie analizy porównawczej w zależności od miejsca pracy pielęgniarki. Badaniami objęto pielęgniarki pracujące na oddziale intensywnej terapii, neurologii oraz w przychodniach na terenie województwa świętokrzyskiego. Jako metodę zastosowano sondaż diagnostyczny.

Więcej…
 
PALENIE TYTONIU JAKO PRZYKŁAD ANTYZDROWOTNYCH ZACHOWAŃ WŚRÓD MŁODZIEŻY SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH Drukuj

Pełny tekst

Aneta Grochowska, Małgorzata Schlegel-Zawadzka,

Wstęp: W okresie adolescencji osoba może doświadczać wielu trudności i konfliktów, skutkiem czego mogą być ryzykowne zachowania zdrowotne. Cel pracy: Ocena palenia papierosów wśród młodzieży szkoły ponadgimnazjalnej oraz wpływu środowiska na występowanie zachowań antyzdrowotnych. Materiał i metody: Badania przeprowadzono wśród 164 uczniów pierwszych klas Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie metodą ankietową w 2007 roku. Oznaczono także ilość tlenku węgla w wydychanym powietrzu za pomocą aparatu Micro Medical Smoke Check. Na badanie uzyskano zgodę dyrekcji i rodziców uczniów, jak i ich samych. Wyniki i omówienie: Ankietowani uczniowie (28%) deklarowali, że kiedykolwiek palili, a obecnie deklarację palenia podało znacznie mniej, bo 7,3% badanych. W ciągu ostatnich 6 miesięcy palenia zaprzestało 3,7% uczniów, a 3,1% w czasie dłuższym niż 6 miesięcy. Z kolei 23,0% uczniów było namawianych w ciągu ostatnich 30 dni do zapalenia papierosa. Jeśli uczniowie palą, to najczęściej z kolegami i koleżankami (2,90ą0,83), sami (2,25ą1,07), w obecności innych członków rodziny (1,22ą0,58) (skala: 1 - nigdy, 2 - rzadko, 3 - czasem, 4 - często).

Więcej…
 
DZIECKO W SZPITALU A RYZYKO KRZYWDZENIA INSTYTUCJONALNEGO Drukuj

Pełny tekst

Mieczysława Perek, Grażyna Cepuch

Dziecko w szpitalu narażone jest na silne negatywne emocje, które obciążają psychikę, niekorzystnie wpływają na proces leczenia i dalszy rozwój dziecka. Chore dziecko wymaga respektowania jego praw i potrzeb rozwojowych oraz szczególnej ochrony przed cierpieniem fizycznym i emocjonalnym. Niezaspokojenie podstawowych potrzeb, jak również nieprzestrzeganie praw dziecka mogą posiadać znamiona krzywdzenia emocjonalnego w wymiarze instytucjonalnym, którego skutki mogą mieć dramatyczne następstwa dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Wyszukiwanie
[ design-cibox ]