Różne rodzaje podmiotowości

Już po raz 24 odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa: "Vertiniana". Tematem konferencji była podmiotowość.

Tegoroczna edycja była początkiem trzyletniego cyklu. – Zatytułowaliśmy go „Komunikacja: Człowiek – Społeczeństwo – Świat", gdyż będziemy zajmować się tym obszarami – mówi dr hab. Ryszard Stefański, prof. UJK, koordynator konferencji.

Tradycyjnie tematyka konferencji była szeroka: od podmiotowości w stanowieniu prawa do podmiotowości w książkach naszej noblistki, Olgi Tokarczuk. - W tym roku akademickim obchodzimy jubileusz 50 lecia uczelni. To już 24 edycja konferencji zapoczątkowanej przez profesora Andrzej Wiercińskiego, czyli blisko połowa historii uniwersytetu. Tegoroczny temat, czyli podmiotowość to temat ciekawy i prowokujący i interdyscyplinarny, bo w każdej sferze aktywność człowieka ma wymiar podmiotowości – mówiła podczas otwarcia dr hab. Barbara, prof. UJK, prorektor do spraw rozwoju i finansów UJK.

W inauguracyjnym wykładzie prof. dr hab. Jerzy Jaskiernia, dziekan Wydziału Prawa i Nauk Społecznych. Prof. Jaskiernia mówił o roli suwerena w stanowieniu prawa. Skupił się na Konstytucji RP uchwalonej w 1997 roku, której był jednym z konstruktorów. Do jej uchwalenia doprowadziło wiele czynników, w tym wiele sytuacji przypadkowych, na które suweren nie miał wpływu. Zwrócił też uwagę na stabilność, którą zapewnia obecna Konstytucja. - Są osoby, które protestowały przeciw jej uchwaleniu, a teraz chodzą w koszulce z napisem Konstytucja – mówił profesor Jerzy Jaskiernia.

Trzydniowa Vertiniana odbywała się głownie w Świętej Katarzynie, uczestnicy zwiedzili też Świętokrzyski Park Narodowy. Wśród uczestników byli goście z Rosji, Ukrainy, Słowacji i Czech.

Wraz z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego współorganizowała ją Rosyjska Akademia Gospodarki Narodowej i Służby Państwowej oraz Stowarzyszenie Współpracy Polska – Wschód Oddział Świętokrzyski.

Ostatnia aktualizacja: Piotr Burda, 2019-12-11 18:27