Gustaw Herling-Grudziński w setną rocznicę urodzin

Do 30 września w holu Biblioteki Uniwersyteckiej można oglądać wystawę okolicznościową z okazji 100. rocznicy urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Prezentowane publikacje pochodzą ze zbiorów książnicy.

W Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Świętokrzyskiej 21 e, w holu na parterze, od 20 maja do końca 30 września czynna jest wystawa zatytułowana „Twórczość literacka Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Wystawa okolicznościowa z okazji 100. rocznicy urodzin Pisarza ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Kielcach".
Na ekspozycji zaprezentowano dorobek literacki Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, w tym kilka publikacji zawierających autografy Pisarza. Wśród najstarszych wydań na szczególną uwagę zasługuje utwór „Żywi i umarli: szkice literackie", wydany w Rzymie, nakładem Oddziału Kultury i Prasy 2. Korpusu w 1945 roku oraz jego pierwsze wydanie w Polsce. Ekspozycję uzupełniają listy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego m.in. do pracowników naszej Uczelni, materiały dotyczące sesji naukowych zorganizowanych w Kielcach na temat Jego życia i twórczości oraz pobytu Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach.

Warto dodać, że nasza Biblioteka zorganizowała do tej pory kilka wystaw poświęconych Pisarzowi. Wśród nich dwie w Domu Środowisk Twórczych z okazji Jego przyjazdu po ponad 50. latach nieobecności do Kielc w maju 1991 roku, a także ekspozycję towarzyszącą sesji naukowej, która odbyła się w dniach 25–27 września tego samego roku.

Ostatnia aktualizacja: Piotr Burda, 2019-05-29 08:55