Wokół wyzwań chirurgii

W Kielcach odbyło się VI Sympozjum Postępy Chirurgii. Podczas trzydniowego spotkania mówiono wyzwaniach, które stoją przed chirurgią ogólną.

W Kielcach odbyło się VI Sympozjum Postępy Chirurgii. Podczas trzydniowego spotkania mówiono wyzwaniach, które stoją przed chirurgią ogólną.

Sympozjum odbyło się w Centrum Kongresowym City Core, dawnym  Exbudzie. - Głównym celem naszego spotkania jest aktualizacja wiedzy na temat postępów w chirurgii. Przewidzieliśmy atrakcyjny program skupiający postępy chirurgii bariatrycznej, kolorektalnej i endokrynologicznej oraz chirurgii raka żołądka i raka trzustki. Zaplanowaliśmy sesje dla lekarzy, pielęgniarek oraz studentów. Do wygłoszenia wykładów zaprosiliśmy liderów w dziedzinie chirurgii ogólnej, onkologicznej, endokrynologicznej, bariatrycznej, kolorektalnej a także znakomitych naukowców i doświadczonych praktyków. Gośćmi zaproszonymi będą przedstawiciele ze znanych ośrodków krajowych i zagranicznych – zapowiadał podczas otwarcia sympozjum prof. dr hab. Stanisław Głuszek, prorektor do spraw medycznych UJK oraz przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji.

Wykład inaugurujący wygłosił prof. dr hab. Grzegorz Wallner, krajowy konsultant w dziedzinie chirurgii ogólne. W swoim wykładzie prof. Grzegorz Wallner zwrócił uwagę na braki kadrowe i potrzeby zmian w kształceniu przyszłych chirurgów. Mówił też o zmianach, jakie dokonują się we współczesnej chirurgii. – W ostatnich 15 latach  mamy do czynienia z cyfryzacją, miniaturyzacją. Chirurgia od tego nie ucieknie. Raczkujemy w dziedzinie chirurgii robotowej, ale idziemy w tym kierunku. To nie znaczy, że roboty zastąpią człowieka, ale będzie to kolejne, bardzo skuteczne, narzędzie w naszej pracy. Polska chirurgia musi iść z postępem technologicznym – podkreślał prof. Grzegorz Wallner.

Wśród prelegentów sympozjum były uznane autorytety w dziedzinie chirurgii, między innymi prof. Meagan Costedio z kliniki uniwersyteckiej w Cleveland, która mówiła o nowoczesnym zabiegu taTME, pozwalającym pacjentom cierpiącym na raka jelita grubego uniknąć tzw. kolostomii. Zaskakujące, oparte na badaniach statystycznych wnioski na temat oczekiwań chorych przedstawił natomiast prof. Marek Szczepkowski z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. – Okazuje się, że w sytuacji, gdy pacjent ma chorobę nowotworową umiejscowioną w jelicie grubym, fakt, czy będzie operowany laparoskopowo czy nie, jest drugorzędny. Na pierwszym miejscu dla niego jest to, żeby nie miał stomii - zauważał profesor.

 

Ostatnia aktualizacja: Izabela Rzepecka, 2019-03-25 08:44

Nasz profil na Facebook
Tweeter
YouTube
Radio Fraszka