Studenci na Onkopikniku

O tym, jak ważna jest profilaktyka przekonywali studenci UJK podczas I Świętokrzyskiego Onkopikniku dla Kobiet, który w sobotę odbył się w Domu Kultury „Zameczek” w Kielcach. Podczas imprezy można było wziąć udział w bezpłatnych badaniach, konsultacjach ze specjalistami i wykładach.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii wraz ze Stowarzyszeniem Niebieski Motyl oraz Dom Kultury „Zameczek”. Hasło przewodnie imprezy to "Damy Dają Radę – edukacja, informacja, integracja". Choć  adresatkami pikniku były przede wszystkim kobiety, w „Zameczku” można było spotkać całe rodziny. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu UJK, gdzie porad udzielali studenci ratownictwa medycznego i pielęgniarstwa.

- Uniwersytet współpracuje ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii, stąd nasza obecność na pikniku. Studenci chętnie włączyli się w tę inicjatywę poświęcając swój wolny czas. Niedawno odbywali praktyki na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii ŚCO, a udział w tego typu akcjach to dla nich możliwość zdobycia dodatkowego doświadczenia. Mogą sprawdzić się w sytuacji bezpośredniego kontaktu z pacjentem – mówi Paulin Łon, wykładowca Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu, jednocześnie ratownik medyczny w ŚCO.

Na stoisku UJK można było m.in. zbadać poziom cukru we krwi, zmierzyć ciśnienie i nauczyć się samobadania piersi. - Uważam, że należy promować prozdrowotne zachowania i zachęcać do profilaktyki. Wiele kobiet chce się nauczyć samobadania piersi, dowiedzieć więcej na temat badań inwazyjnych, które ewentualnie należy wykonać – komentuje Katarzyna Fortunka, studentka pielęgniarstwa.

Onkopiknik był też okazją do zapoznania się z obsługą defibrylatora i weryfikacji swojej wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

- Myślę, że profilaktyka jest fundamentem troski o nasze zdrowie. Dalsze działania mogą być już tylko ukierunkowane na objawy choroby – zauważa Kamil Litwin, student roku ratownictwa medycznego. - Jesteśmy tu, żeby pomagać ludziom, poprawiać ich błędne założenia na temat zasad resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Jako studenci jesteśmy na bieżąco z najnowszymi zaleceniami – mówi. Dodaje, że z porad korzystali nie tylko dorośli, ale i dzieci, które przecież mogą spotkać się z różnymi sytuacjami w życiu i powinny wiedzieć, co zrobić, gdy ich opiekunowi stanie się coś złego.